Politikani i ekstremit të djathtë francez: Jemi gati për të qeverisur

0
7

Jordan Bardella nga National Rally i ekstremit të djathtë francez argumentoi se partia e tij është gati të qeverisë, ndërsa vuri në dukje se jo gjithçka që partia dëshiron të bëjë do të ishte e mundur ndërsa Emmanuel Macron është president.

Por, tha ai, do të ishte e mundur të bëheshin gjëra për çështje të tilla si siguria dhe migrimi.

Bardella tha gjithashtu se ai dëshiron të ndërtojë një shumicë sa më të madhe të jetë e mundur dhe të punojë me grupe të tjera politike, shkruan The Guardian, transmeton Gazeta Express.

Macron thirri zgjedhje të parakohshme legjislative pasi aleatët e tij performuan dobët në zgjedhjet europiane të dielën, ndërsa e djathta ekstreme në Francë doli në vendin e parë.

National Rally mori 31.37%, ndërsa aleatët e Macron ishin vetëm 14.6%.

Bardella, 28 vjeç, është djali i një emigranteje italiane, i cili ka 1.2 milionë ndjekës në TikTok dhe shpesh vërshohet me kërkesa për selfie në eventet e fushatës, me frazën e tij “Franca po zhduket” pjesë e retorikës kundër emigracionit të partisë së tij Rally National.

Jordan Bardella iu bashkua asaj që në atë kohë ishte Fronti Kombëtar i Francës në moshën 16-vjeçare.

Në të njëjtin vit në 2012, udhëheqësja e partisë Marine Le Pen kandidoi për herë të parë për presidente të Francës, e cila dështoi duke dalë në vendin e tretë.

Bardella ka lindur në periferinë veriore të Parisit, Seine-Saint-Denis në vitin 1995.

Nëna e tij, një emigrante italiane e ardhur në Francë në vitet 1960 nga Torino, u nda nga babai i tij, një biznesmen, kur ai ishte një vjeç.