Tuesday, April 16, 2024
HomeLajmeMomenti dramatik kur togeri i ushtrisë amerikane kapet dhe sulmohet me sprej...

Momenti dramatik kur togeri i ushtrisë amerikane kapet dhe sulmohet me sprej nga dy policë

Kjo vjen në mes të tensioneve të larta mbi gjyqin e vazhdueshëm të Derek Chauvin, i cili akuzohet për vrasjen e George Floyd.

Një toger i ushtrisë amerikane do të padisë dy oficerë policie të Virxhinias pasi ata tërhoqën armët mbi të dhe përdorën llak piperësh gjatë një ndalimi trafiku.

Procesi gjyqësor është ngritur nga Caron Nazario në Virxhinia kundër oficerëve të policisë në Windsor Joe Gutierrez dhe Daniel Crocker dhe pretendon se ata shkelën të drejtat e tij kushtetuese.

Kjo vjen mes tensioneve të larta mbi gjyqin e vazhdueshëm të Derek Chauvin , i cili akuzohet për vrasjen e George Floyd vitin e kaluar duke u gjunjëzuar në qafë.

Incidenti, i cili u kap në video, përfshin Nazario, i cili është me i zi dhe Latino, me uniformën e tij duke drejtuar makinën e tij të re përmes Windsor me një etiketë të përkohshme letre në dritaren e tij të pasme në dhjetor të vitit të kaluar.

Kliko këtu për ta parë videon.

Procesi gjyqësor thotë se një makinë policie e uli poshtë dhe i kërkoi të tërhiqej, gjë që ai e bën rreth dy minuta më vonë pasi kërkoi diku të ndriçuar për të ndaluar.

Atëherë thuhet se një oficer policie raportojë se Nazario po ngiste makinën pa etiketë dhe “i shmangej” policisë, duke shtuar se ishte një ndalesë “me rrezik të lartë”.

Gjatë ndalimit të trafikut, pamjet tregojnë Nazario duke thënë se ai ka frikë të dalë nga automjeti, së cilës një oficer i përgjigjet: “Po ju duhet të jeni”.

Nazario nuk bëri asnjë rezistencë, sipas paraqitjes së gjykatës, e cila shtoi se ai ishte spërkatur me piper dhe rrëzohej në tokë pavarësisht.

Sipas padisë, sapo incidenti të kishte mbaruar, një nga oficerët, Z. Gutierrez, me sa duket tha se ai e kuptonte pse paditësi kërkonte diku të ndriçuar mirë për t’u tërhequr, duke thënë: “E kuptoj, media po nxjerr marrëdhënie garimi midis ligjit zbatimi dhe pakicat. E kuptoj “.

Oficeri Gutierrez u pushua nga puna pas një hetimi të brendshëm, tha një deklaratë nga qeveria lokale Windsor.

Ai shtoi: “Qyteti i Windsor krenohet me sharmin e tij në qytetin e vogël dhe respektin për komunitetin e Departamentit të tij të Policisë.

“Për shkak të kësaj, ne jemi të pikëlluar për ngjarje si kjo që e hedhin komunitetin tonë në një dritë negative.”

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments