Tuesday, April 16, 2024
HomeLajmeKosovaAkuzohet për disa vrasje, serbi i rrezikshëm plagos 5 punëtor të burgut

Akuzohet për disa vrasje, serbi i rrezikshëm plagos 5 punëtor të burgut

Një 40-vjeçar serb i dënuar me burgim të përjetshëm për dy vrasje në Itali dhe Spanjë, ka plagosur pesë punonjës në një burg të Spanjës.

Sipas mediave italiane, bëhet fjalë për Norbert Feher, të njohur si Igor Rus, i cili është arrestuar në dhjetor të 2017-ës pasi kreu disa vrasje në Itali dhe Spanjë.

Ngjarja ndodhi kur punonjësit e burgut në Duenas të Spanjës po përpiqeshin ta transferonin në Saraguza, ku do t’i nënshtrohej një rigjykimi.

Ai përdori pllakat e marra nga banja e qelisë së tij për të sulmuar disa nga punonjësit, pasi nuk donte të transferohej në Saraguzë, ku fillon gjyqi për vrasjen e trefishtë kundër tij.

Feher kishte kryer dy vrasje, e para kishte ndodhur në 8 prill 2017 në provincat e Bolonjës dhe Ferraras, krime për të cilat ai u dënua me burgim të përjetshëm në apel.

Para se të kapej, ai kishte vrarë dy agjentë të Guardia-s Civile dhe një fermer në Spanjë. Ai gjithashtu kishte plagosur rëndë dy persona të tjerë dhe është gjykuar dhe dënuar me 21 vjet për këtë krim.

Pesë personat e sulmuar mbërritën në spital me lëndime të shkallëve të ndryshme, por asnjë prej tyre në gjendje të rëndë. Pas sulmit, personeli i burgut arriti ta transportonte atë në një pjesë të burgut, ku një njësi speciale e Guardia Civil ishte duke pritur që ai të transferohej.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments