Tuesday, May 21, 2024
HomeLajmeKosovaEhat Miftaraj: Hekuran Murati jo vetëm që s’përgjigjet, por vetëm “seen” e...

Ehat Miftaraj: Hekuran Murati jo vetëm që s’përgjigjet, por vetëm “seen” e lë

Drejtori i Institutit të Kosovës për Drejtësi, Ehat Miftaraj, është indinjuar nga ministri i Financave, Punës dhe Tranfereve, Hekuran Murati, pasi ky i fundit ia ka lënë “seen”, një kërkese që ia ka dërguar institucioni që Miftaraj e udhëheq.

Si praktikë të mirë, Miftaraj ka përmendur ministren e Drejtësisë, Albulena Haxhiu, e cila tha se ka kthyer përgjigje në çdo kërkesë të parashtruar nga IKD.

Reagimi i Miftarajt:

Transparenca dhe llogaridhenia ne Qeverine Kurti 2!

IKD nga formimi i qeverise Kurti 2 ka derguar numer te madh te kerkesave ne Ministri te ndryshme.

Praktike e mire:

Ministrja Albulena Haxhiu me korrektesine dhe transparencen me te madhe, ka kthyer pergjigje ne cdo kerkese qe ka parashtruar IKD, dhe ka marr veprime konkrete ne kuader te kompetencave te saj me permiresu sundimin e ligjit.

Praktike e keqe:

Hekuran Murati, ish aktivist i shoqerise civile, tash Minister, jo qe nuk kthen pergjigje, por vetem SEEN ta len. Kerkesa e derguar nga IKD, nderlidhet me nje hulumtim te IKD-se.

Transparenca dhe llogaridhenia eshte vlere, kete pak ministra e kuptojne.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments