Sunday, June 23, 2024
HomeLajmeGjuriq i reagon Qeverisë Kurti pas paralajmërimit për reciprocitet, thotë se po...

Gjuriq i reagon Qeverisë Kurti pas paralajmërimit për reciprocitet, thotë se po veprojnë në kundërshtim me letrën e Blinken

Ambasadori serb në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Marko Gjuriq thotë se autoritetet në Kosovë po bëjnë gjithçka në kundërshtim me rekomandimet e Sekretarit të Shtetit amerikan të Shtetit, Anthony Blinken, “i cili tha se dialogu me Serbinë duhet të jetë një përparësi”.

Gjuriq në një postim në Twitter, ka shkruar se “në vend të kësaj, Prishtina përgjigjet duke njoftuar një masë të reciprocitetit, bashkimit me Shqipërinë dhe akuzave kundër igumenit të Deçanit, Sava Janjiq, raporton portali Kosovo Online.

“Sekretari i Shtetit i SHBA-së u dërgoi një vendim korrekt dhe të mençur udhëheqësve të qeverisë së re në Prishtinë për ta bërë dialogun një nga përparësitë e tyre. Si reagojnë ata? Shpallja e masave të reciprocitetit, bashkimi me Shqipërinë dhe akuzat penale kundër Sava Janjiqit për avokim të respektimi të vendimeve gjyqësore. Kjo sigurisht që nuk duket premtuese”, shtoi ai.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments