Monday, July 15, 2024
HomeBotaZyrtari kinez pranon se efektiviteti i vaksinave kineze është i ulët

Zyrtari kinez pranon se efektiviteti i vaksinave kineze është i ulët

Zyrtari më i lartë i kontrollit të sëmundjeve në Kinë thotë se efektiviteti i vaksinave kineze është i ulët, një rast i rrallë që ky vend pranon dobësinë e vaksinave të veta.

Ai tha se qeveria po konsideron përdorimin e tyre në kombinim me vaksina të tjera për t’ia rritur efektivitetin.

Vaksinat kineze “nuk kanë norma shumë të larta mbrojtjeje”, tha drejtori i Qendrave Kineze për Kontrollin e Sëmundjeve, Gao Fu, në një konferencë të shtunën në qytetin jugperëndimor Chengdu.

Pekini ka shpërndarë qindra miliona doza jashtë vendit ndërkohë që përpiqet të nxisë dyshime në lidhje me efektshmërinë e vaksinës Pfizer-BioNTech, e prodhuar duke përdorur procesin mRNA që më parë ka qenë eksperimental.

“Aktualisht po shqyrtojmë zyrtarisht nëse duhet të përdorim vaksina të ndryshme nga linja të ndryshme teknike për procesin e imunizimit,” tha zoti Gao.

Zyrtarët në një konferencë shtypi të dielën nuk iu përgjigjën drejtpërdrejt pyetjeve në lidhje me komentin e Gaos ose ndryshimeve të mundshme në planet zyrtare. Por një tjetër zyrtar i Qendrave për Kontrollin e Sëmundjeve tha që kompanitë për prodhimin e vaksinave po punojnë për vaksinat të bazuara në mRNA.

“Vaksinat me RNA të zhvilluara në vendin tonë kanë hyrë tashmë në fazën e provës klinike,” tha zyrtari, Wang Huaqing. Ai nuk dha asnjë afat kohor për përdorimin e mundshëm.

Ekspertët thonë se kombinimi i vaksinave, mund të rrisë efektivitetin. Studiuesit në Britani po hulumtojnë një kombinim të mundshëm të Pfizer-BioNTech dhe vaksinës tradicionale AstraZeneca.

Pandemia e koronavirusit, e cila filloi në Kinën qendrore në fund të vitit 2019, shënon herën e parë që industria kineze e ilaçeve ka luajtur një rol në përgjigjen ndaj një emergjence globale shëndetësore.

Vaksinat nga dy prodhues shtetërorë të ilaçeve, Sinovac dhe Sinopharm, janë eksportuar në 22 vende përfshirë Meksikën, Turqinë, Indonezinë, Hungarinë dhe Brazilin, sipas ministrisë së jashtme.

Efikasiteti i një vaksine Sinovac në parandalimin e infeksioneve simptomatike u zbulua të ishte deri në 50.4% nga studiuesit në Brazil, afër pragut prej 50% në të cilin ekspertët e shëndetit thonë se një vaksinë është e dobishme. Për krahasim, vaksina Pfizer-BioNTech ka rezultuar të jetë 97% efektive.

Ekspertët e shëndetësisë thonë se vaksinat kineze nuk ka gjasa të shiten në Shtetet e Bashkuara, Evropën Perëndimore dhe Japonin për shkak të kompleksitetit të procesit të miratimit.

Një zëdhënës i kompanisë Sinovac, Liu Peicheng, pranoi se janë identifikuar nivele të ndryshme efektivitet, por tha se kjo mund të jetë për shkak të moshës së njerëzve në një studim, llojit të virusit dhe faktorëve të tjerë.

Pekini ende nuk ka miratuar asnjë vaksinë të huaj për përdorim në Kinë.

Gao nuk dha detaje për ndryshimet e mundshme në strategji, por përmendi mRNA si një mundësi.

“Të gjithë duhet të marrin parasysh përfitimet që mund të sjellin vaksinat e mRNA për njerëzimin,” tha Gao. “Ne duhet ta ndjekim me kujdes dhe të mos e injorojmë vetëm për arsyen se tashmë kemi disa lloje vaksinash.”

Gao më parë kishte vënë në dyshim sigurinë e vaksinave me RNA. Ai ishte cituar nga Agjencia Zyrtare e Lajmeve Xinhua të thoshte në dhjetor se nuk mund të përjashtonte efektet anësore negative sepse ato po përdoreshin për herë të parë tek njerëz të shëndetshëm.

Vaksinat me acid ribonukleik (RNA) nuk përmbajnë virusin. mRNA është një molekulë që udhëzon ADN-në që të prodhojë proteina nga rritja e sasisë së koronavirusit. Kjo metodë e shkurton kohën e prodhimit të vaksinës.

Mediat shtetërore kineze dhe bloget e njohura të shëndetit dhe shkencës gjithashtu kanë vënë në dyshim sigurinë dhe efektivitetin e vaksinës Pfizer-BioNTech.

Që nga 2 prilli, rreth 34 milion njerëz në Kinë kanë marrë dy dozat e duhura për vaksinat kineze dhe rreth 65 milion kanë marrë një, sipas zotit Gao.

Zëdhënësi i Sinovac, Liu, tha se studimet zbulojnë se mbrojtja “mund të jetë më e mirë” nëse koha ndërmjet vaksinimeve është më e gjatë se 14 ditë, por nuk la të kuptohe se kjo mund të bëhet praktikë standarde.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments