Monday, May 20, 2024
HomeLajmeKosovaVaksina AstraZeneca që erdhi në Kosovë nuk pritet të përdoret në SHBA

Vaksina AstraZeneca që erdhi në Kosovë nuk pritet të përdoret në SHBA

Këshilltarët e vaksinave në qeverinë federale kanë thënë për CNN se nuk parashikojnë që vaksina AstraZeneca Covid-19 të përdoret në Shtetet e Bashkuara, dhe edhe nëse do të ofrohej, ata personalisht nuk do ta merrnin atë, duke pasur parasysh opsionet e tjera që janë në dispozicion.

Kujtojmë se së fundmi vaksina AstraZeneca erdhi me 24 mijë dozat e para në Kosovë.

Rregullatorët evropianë të ilaçeve thanë të mërkurën se kishte një lidhje të mundshme midis vaksinës AstraZeneca dhe mpiksjeve të rralla të gjakut. Disa vende – më shumë se 70 kanë autorizuar furnizimin – tani kanë kufizuar përdorimin e saj.

Një këshilltar i tha CNN se zyrtarët federalë të shëndetësisë kanë shprehur privatisht shqetësimin se ofrimi i AstraZeneca mund të rrisë hezitimin e vaksinave në SHBA, e cila tashmë është një problem midis disa grupeve.

“Unë mendoj se ata janë duke kryqëzuar gishtat e tyre se AstraZeneca nuk do të aplikojë për autorizimin e përdorimit emergjent,” tha këshilltari. “Kjo vaksinë ka një të kaluar të kontrolluar. Ka bagazh. Pse të shkojmë në atë rrugë nëse nuk na duhet?”.

Vaksinat Pfizer, Moderna dhe Johnson & Johnson kanë të dhëna të shkëlqyera të sigurisë, me dhjetëra miliona të shtëna pa ndonjë efekt serioz anësor të raportuar.

Në një email për CNN, një zëdhënës i AstraZeneca nuk pranoi të përgjigjej posaçërisht për shqetësimet e këshilltarëve, por vuri në dukje rezultatet e Fazës 3 të AstraZeneca në provën e saj në SHBA, e cila tregoi se vaksina ishte 76% efektive në parandalimin e Covid-19 simptomatike dhe 100% efektive në parandalimin e sëmundjes së rëndë ose kritike dhe shtrimin në spital.

Sipas një deklarate të kompanisë, mpiksjet e gjakut janë një “efekt anësor jashtëzakonisht i rrallë”.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments