Saturday, June 12, 2021
HomeBotaTrump kërkon që Kina të dëmshpërblejë me 10 trilionë dollarë SHBA’të dhe...

Trump kërkon që Kina të dëmshpërblejë me 10 trilionë dollarë SHBA’të dhe shtetet tjera për përhapjen e COVID-19

Donald Trump foli hapur dhe qartë, për herë të parë që nga muaji janar kur u largua nga Shtëpia e Bardhë, në Konventën e Partisë Republikane në Karolinën e Veriut.

Ai me këtë rast ka kërkuar nga Kina që të dëmshpërblejë SHBA’të dhe mbarë botën me 10 trilionë euro për përhapjen e COVID-19.

Akuzat i nisi me doktor Anthony Faucin, që nuk e cilësoi një mjek por një promovues të madh, referuar këtu daljeve të tij në televizion sikurse e akuzoi edhe për menaxhim të gabuar të pandemisë në Shtetet e Bashkuara.

“Ai është gabuar për çdo çështje në lidhje me pandeminë, u gabua për Wuhanin, u gabua edhe për laboratorin. Ai është promovues, jo një doktor i madh por një promovues i madh”

Sipas Trump, Kina do të duhet të dëmshpërblejë me 10 trilionë dollarë Shtetet e Bashkuara dhe mbarë botën, për përhapjen e Covid-19.

Trump foli edhe për hetimin kriminal të nisur ndaj tij nga zyra e prokurorit të Nju Jorkut, duke e cilësuar atë si përpjekjen e fundit të demokratëve për ta fundosur ish presidentin, pas sagës së 2 “impichment”, që sipas tij dështuan.

“Ka qënë një gjueti 5 vjecare shtrigash, mashtrim pas mashtrimi. Dhe ata nuk do të ndalojnë deri në nëntor të 2024”

Trump u zotua se do të ndihmojë republikanët në zgjedhjet e 2022 ndërsa fitoren e Biden e quajti një mashtrim.

“Zgjedhjet presidenciale të 2020 ishin zgjedhjet më të korruptuara në historinë e shtetit tonë. Ata përrdorën Covidin dhe votat me postë për të vjedhur zgjedhjet. Ishin zgjedhje si të një shteti të botës së tretë. Shpëtimi I Amerikës varet në aftësinë tonë për të zgjedhur republikanët në cdo nivel, duke nisur nga zgjedhjet e mesit të mandatit vitin e ardhshëm.

Edhe pse nuk e pranoi zyrtarisht, Trump nuk e fsheh ambicien për të garuar përsëri në zgjedhjet presidenciale të 2024.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments