Saturday, July 13, 2024
HomeBotaSulmi izraelit vret 29 njerëz në një kamp për të zhvendosurit në...

Sulmi izraelit vret 29 njerëz në një kamp për të zhvendosurit në Gaza

Të paktën 29 palestinezë janë vrarë dhe dhjetëra janë plagosur në një sulm ajror izraelit në një kamp për personat e zhvendosur jashtë një shkolle në Gazën jugore, thonë zyrtarët e spitalit.

Ministria e shëndetësisë e Gazës e drejtuar nga Hamasi tha se sulmi kishte goditur pranë portës së shkollës al-Aëda në qytetin Abasan al-Kabira, në lindje të qytetit të Khan Younis, shkruan BBC,

Ushtria izraelite tha se kishte përdorur “municione të sakta” për të shënjestruar një “terrorist nga krahu ushtarak i Hamasit”, i cili, sipas saj, kishte marrë pjesë në sulmin e 7 tetorit ndaj Izraelit.

Ai tha se ishte “duke shqyrtuar raportet se civilët u dëmtuan” pranë shkollës al-Aëda, e cila strehon njerëz të zhvendosur nga fshatrat lindore të Khan Younis.

Incidenti vjen një javë pasi ushtria izraelite urdhëroi civilët të evakuonin Abasan al-Kabira dhe zona të tjera të Khan Younis lindore, duke bërë që dhjetëra mijëra të largoheshin.

BBC ka folur me dëshmitarët që thanë se zona ishte e mbushur me njerëz të zhvendosur në atë kohë dhe të cilët treguan pasojat e përgjakshme me detaje grafike.

Sulmi rezultoi në shkatërrime të mëdha dhe vdekje të grave dhe fëmijëve, sipas dëshmitarëve.

Pjesët e trupit u shpërndanë nëpër vend dhe shumë njerëz që qëndronin në tenda jashtë shkollës u plagosën gjithashtu.

Ayman Al-Dahma, 21 vjeç, i tha BBC-së se në atë kohë kishte rreth 3,000 njerëz të grumbulluar në zonë, ku ai tha se kishte një treg dhe ndërtesa banimi.

Duke e përshkruar numrin e viktimave si “të paimagjinueshëm”, ai tha se kishte parë njerëz, gjymtyrët e të cilëve ishin prerë nga shpërthimi.

Ai vazhdoi: “Ata thanë se ishte një vend i sigurt – se kishte ujë dhe ushqim, kishte shkolla dhe gjithçka… Papritmas një raketë bie mbi ju dhe të gjithë njerëzit përreth jush”.

Mohamed Aëadeh Anzeh i tha BBC-së se zona kishte qenë me njerëz dhe tregtarë që “bënin jetën e tyre normale” kur goditi sulmi.

Ai vazhdoi: “Papritmas, ndërsa ishim ulur, u dëgjua një zhurmë. U errësua… Po ushqeja fëmijën tim të vogël. Nuk e di se çfarë ka ndodhur. Papritur, e mora dhe fillova të vrapoj… dhe ndërsa po vrapoja, pashë që më dilte gjak nga këmba”.

Ai përshkroi një skenë “të tmerrshme” dhe tha se kishte parë pjesë të trupit të shpërndara nëpër rrugë.

Iqram Sallout tha se nuk kishte pasur asnjë paralajmërim paraprak se një sulm mund të ishte i pashmangshëm në zonë, e cila ai i tha BBC-së ishte e mbushur me njerëz të detyruar të largoheshin nga shtëpitë e tyre nga konflikti.

“Ka shumë njerëz të zhvendosur – nuk mund të ecje as në rrugë, kishte shumë tenda dhe njerëz, përfshirë të rinjtë”.

“Lëndimet që pamë ishin të rënda, madje edhe te fëmijët e vegjël”.

Një video tregoi më shumë se një duzinë njerëz të vdekur dhe të plagosur rëndë, duke përfshirë disa fëmijë, në dyshemenë e një spitali lokal.

Një burim në spitalin Nasser në Khan Younis, ku u dërguan të plagosurit nga Abasan al-Kabira, tha se ata prisnin që numri i të vdekurve të rritet.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments