Saturday, April 1, 2023
HomeLajmeKosovaReagon Qeveria e Kosovës pas situatës së tërmetit në Turqi

Reagon Qeveria e Kosovës pas situatës së tërmetit në Turqi

Qeveria e Kosovës ka bërë reagimin e parë pas tërmetit në Turqi. Në njoftimin e dhënë thuhet se Ambasada e Kosovës në Ankara do të marrë informata nëse ka shtetas kosovarë të goditur nga ky tërmet.

“Me dhimbje të madhe morëm lajmin për tërmetin që goditi Turqinë dhe Sirinë, ku humbën jetën shumë qytetarë dhe u shkaktuan dëme të mëdha materiale. Raportet e para tregojnë për pasoja jashtëzakonisht të mëdha në njerëz dhe në objekte banimi.

Qeveria e Republikës së Kosovës u shpreh ngushëllime familjarëve të viktimave të tërmetit. Shpresojmë që në orët në vijim të mos rritet numri i viktimave dhe të lënduarve u urojmë shërim.

Republika e Kosovës dhe populli i Kosovës në këto çaste të vështira janë në gatishmërinë më të lartë për mbështetje dhe solidaritet.

Ambasada e Republikës së Kosovës në Ankara do të vazhdojë të marrë informatat nga autoritetet vendore në Republikën e Turqisë nëse në qytetet e goditura kemi shtetas tanë dhe t’u ofrojë mbështetjen e nevojshme” thuhet në komunikatën e Qeverisë së Kosovës.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments