Sunday, July 14, 2024
HomeLajmeKosovaOsmani në Ditën Botërore të Lirisë së Shtypit: E vërteta duhet të...

Osmani në Ditën Botërore të Lirisë së Shtypit: E vërteta duhet të jetë kauzë e përhershme e të gjithëve

Presidentja e vendit, Vjosa Osmani, ka uruar gazetarët në Ditën Botërore të Lirisë së Shtypit.

Në një postim në profilin e saj në Facebook, Osmani thotë se liria e shtypit është parakusht themelor për funksionimin demokratik të shoqërisë.

Postimi i saj i plotë:

Liria është atribut i gjendjes së natyrshme, siç duhet të jetë edhe Liria e Shtypit.

Në Ditën Botërore të Lirisë së Shtypit, dua ta shprehë konsideratën time për mediat profesionale e të guximshme. Dua t’i inkurajoj ta vazhdojnë përpjekjen e tyre për raportim të drejtë e të paanshëm, ngase liria e shtypit është parakusht themelor për funksionimin demokratik të shoqërisë. Të një shoqërie ku çdo ditë krijojmë hapësirë për ta dëgjuar mendimin ndryshe dhe ku secili ndihet i lirë ta thotë atë që e mendon.

Media/gazetarë të nderuar, urime dita juaj! Hulumtoni, siguroni prova, nxirrni konkluzione në bazë të tyre. E vërteta duhet të jetë kauzë e përhershme e të gjithëve.

 

 

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments