Tuesday, May 11, 2021
HomeShëndetësiNga njollat e lëkurës tek nishanet – Shenjat që tregojnë se keni...

Nga njollat e lëkurës tek nishanet – Shenjat që tregojnë se keni sëmundje të rënda

Njerëzit me këtë sëmundje mund të ndiejnë dhimbje në muskuj dhe nyje dhe humbin oreksin.

 

Problemet shëndetësore mund të identifikohen lehtësisht nga pamja jonë, dhe lëkura është një nga treguesit kryesorë. Kjo është arsyeja pse është kaq e rëndësishme të jemi të vetëdijshëm për sinjalet që lëkura mund të na japë, transmeton lajmi.net.

Sipas “Health Line”, problemet më të zakonshme të lëkurës mund të shfaqen nëse ka diçka që nuk shkon brenda trupit.

Njolla të errëta

Njollat ​​e errëta që papritmas shfaqen në lëkurën tuaj mund të jenë simptomë e pamjaftueshmërisë së veshkave ose sëmundjes së “Addisonit”.

Njerëzit me këtë sëmundje mund të ndiejnë dhimbje në muskuj dhe nyje dhe humbin oreksin. Ata kanë presion të ulët të qarkullimit të gjakut dhe sheqer të ulët në gjak. Të gjitha këto simptoma mund të jenë jashtëzakonisht të rrezikshme. Nëse i keni, caktoni menjëherë një takim me një mjek.

Njolla të bardha

Sëmundja ku lëkura humbet pigmentimin quhet “vitiligo”. Zhvillohet kur qelizat e quajtura melanocite vriten nga sistemi imunitar i trupit, duke bërë që zona e lëkurës të zbardhet, sepse qelizat nuk prodhojnë më pigment.

Vitiligo mund të jetë pasojë e pamjaftueshmërisë së veshkave. Është më mirë të caktoni një takim me një endokrinolog ose dermatolog.

Skuqja

Çdo skuqje e papritur në lëkurën tuaj tregon se ka diçka që nuk shkon me trupin. Mund të jetë një alergji ndaj ushqimit, kimikateve në shtëpi, ilaçeve mjekësore, apo edhe një sëmundje ngjitëse, siç është lija e dhenve.

Në çdo rast, është më mirë të drejtoheni tek një mjek, sepse reaksionet alergjike mund të çojnë në pasoja shumë të rënda, siç janë sindroma “Stevens-Johnson” ose sindroma “Lyell”. Nga ana tjetër, lija e dhenve mund të shkaktojë komplikime, veçanërisht te të rriturit.

Edemat

Nëse keni edemë çdo ditë, ia vlen të shihni një endokrinolog, sepse ato mund të jenë një shenjë e hipo-tiroidizmit.

Kjo gjendje mund të ndodhë kur gjëndra tiroide nuk arrin të prodhojë sasi të mjaftueshme të hormoneve. Simptomat e mëposhtme mund të shoqërojnë këtë sëmundje: lëkura e thatë, edemat e fytyrës dhe gjymtyrëve, rënia e flokëve, thonjtë e brishtë dhe shtimi i peshës. Nëse i keni, vizitoni menjëherë një mjek.

Numër i madh i nishaneve

Ka shumë arsye pse nishanet mund të shfaqen në lëkurë. Njëra është trashëgimia. Nëse prindërit tuaj kanë shenja të mëdha lindjeje, ju gjithashtu mund t’i keni ato. Arsye të tjera mund të jenë ose ekspozimi i tepërt në diell ose çekuilibri i hormoneve.

Në shumicën e rasteve, nishanet janë të padëmshme. Por nëse numri i tyre rritet me shpejtësi, ato janë të dhimbshme, ose ndryshojnë ngjyrë dhe madhësi, kjo është një arsye për të vizituar një mjek.

Aknet, pikat e zeza, poret e bllokuara

Ka shumë arsye për puçrrat: shumë vaj që bllokon poret e fytyrës, çekuilibër i hormoneve ose probleme me tretjen.

Aknet janë gjithmonë pasoja. Sigurisht, është e nevojshme të sigurohet kujdesi i duhur për lëkurën e fytyrës. Sidoqoftë, për ta hequr qafe atë, së pari duhet të gjeni arsyen. Dhe kjo mund të bëhet vetëm nga një specialist.

Lëkurë e thatë dhe e plasaritur

Arsyeja mund të jetë mungesa e një vitamine, balancimi i hormoneve, reagimi alergjik, dermatiti, psoriasis dhe disa të tjera.

Kur kjo është intensive dhe shoqërohet me simptoma të tjera, mund të jetë një shenjë e një sëmundjeje të rëndë. Por edhe nëse nuk është, gjithsesi ia vlen të vizitoni një mjek.

Djersitje e tepërt

Nëse jeni brenda një hapësire të ajrosur mirë me temperaturë optimale dhe nuk jeni nervoz, atëherë nuk duhet të djersiteni.

Arsyeja e djersitjes së tepruar mund të jetë sëmundja “Graves”, një sëmundje autoimune që prek tiroiden. Si pasojë, lëkura bëhet më e hollë dhe kruhet vazhdimisht. Nëse diçka e ngjashme ju ndodh, vizitoni një mjek sa më shpejt të jetë e mundur.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments