Wednesday, June 12, 2024
HomeBota“Icon of the Seas”, anija më e madhe në botë bën udhëtimin...

“Icon of the Seas”, anija më e madhe në botë bën udhëtimin e parë

Para 1 ore

Anija më e madhe në botë, Icon of the Seas, lundroi zyrtarisht në oqeanin e hapur për herë të parë pas përfundimit të provave të saj të para detare në Turku, Finlandë më 22 qershor.

Sipas CNN, Royal Caribbean International Icon of the Seas është një vigan 365 metra i gjatë që do të peshojë 250,800 tonelata.

Mund të akomodojë rreth 5,610 pasagjerë dhe 2,350 anëtarë të ekuipazhit, transmeton Telegrafi.

Mbi 450 specialistë kanë kryer katër ditë teste paraprake në motorët kryesorë, harkun dhe helikat e anijes, si dhe kanë kontrolluar nivelet e zhurmës dhe dridhjeve.

Pas testeve paraprake, Icon është kthyer në kantierin e anijeve Meyer Turku dhe do të debutojë nga Florida në janar 2024.

Lundrimi luksoz do t’u ofrojë pushuesve parkun ujor më të madh në botë në det të hapur, të quajtur Kategoria 6 dhe me gjashtë topogan uji.

”Lëreni adrenalinën tuaj të rritet në parkun më të madh ujor në det ose fitoni një provë gjithëpërfshirëse të guximit mbi oqean”, u tha nga Royal Caribbean.

Mysafirët që duan një përvojë më të qetë mund të pushojnë gjithashtu në shtatë pishinat dhe nëntë vorbullat e varkës.

Atraksione të tjera përfshijnë një park ujor për familjet, një bar me not, përvoja ekskluzive të ngrënies, muzikë live dhe shfaqje.

Vizitorët mund të fillojnë udhëtimin e tyre në Miami dhe të kalojnë shtatë netë në bordin e Icon duke lundruar përmes Karaibeve lindore ose perëndimore, përfshirë Bahamas, Meksikën, Hondurasin, St. Maarten dhe St. Thomas.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments