Saturday, June 12, 2021
HomeUncategorizedTahiri: Qeveria Kurti ia paska gjetur Kishës çelësin, kryeministri qenka kujdesur t’i...

Tahiri: Qeveria Kurti ia paska gjetur Kishës çelësin, kryeministri qenka kujdesur t’i bëjë “dhuratë” Vuçiqit para takimit

Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Abelard Tahiri ka thënë se qeveria Kurti ia ka gjetur çelësin Kishës Ortodokse Serbe në Prishtinë.

Ai tha se Kurti ende pa arritur në takimin me Vuçiqin, ua ka bërë dhuratë këtë çelës.

“’Kishës’ së pretenduar e të kontestuar që u ndërtua dhunshëm në oborrin e Universitetit, e cila simbolizon terrorin e Millosheviçit, qeveria Kurti ia paska gjetur çelësin.  Ende pa arritur në tryezën e bisedimeve me Vuçiqin, kryeministri qenka kujdesur t’i bëjë “dhuratë” sa për t’ia ndrequr disponimin.  E nesër në seancë, sigurisht se do të na flet për parime e kësi gjerash”, ka shkruar rai në një postim në “Facebook”.

Peshkopi Teodosije i Dioçezës së Rashkës dhe Prizrenit ka mbajtur liturgji në Kishën e braktisur në oborrin e UP-së për herë të parë prej vitit 1998.

Për festën që mbahet në ditën e 40 pas krishtlindjeve ortodokste që njihet si “Dita e Ngritjes së Krishtit”, Dioçeza e Rashkës dhe Prizrenit ka mbajtur liturgji së bashku me besimtarë dhe peshkopë të tjerë.

“Për herë të parë që nga viti 1998, një liturgji është mbajtur në Kishën e Krishtit Shpëtimtar në qendër të Prishtinës. Liturgjia e shenjtë është shërbyer nga Peshkopi Teodosije me priftërinj dhe besimtarë në kishën e pambaruar, për nder të ditës së ngritjes”, thuhet në deklaratën e Dioçezës.

Në “non-paper”-in që ka qarkulluar javët e fundit lidhur me një marrëveshje mes Kosovës dhe Serbisë është paraparë edhe eksterritorrialitet për Kishat dhe Manastiret serbe në Kosovë.

Kjo liturgji vjen pak ditë para takimit të nivelit të lartë mes kryeministrit Albin Kurti dhe presidenti Aleksander Vuçiq në Bruksel.

Në këtë liturgji ka marrë pjesë edhe deputeti i Listës Serbe, Dalibor Jevtiq.

Në fund të vitit 1992 nisi ndërtimi i objektit të Kishës Ortodokse Serbe në oborrin e Universitetit të Prishtinës.

Nga ky institucion i lartë shkollor ishin dëbuar shqiptarët, sikurse edhe nga të gjitha institucionet tjera në Kosovë.

Për këtë arsye serbët që mbanin pushtetin absolut nuk e patën të vështirë t`i marrin tokën universitetit për të ndërtuar kishën.

Madje në ceremoninë e gurthemelit merrte pjesë edhe krimineli nga luftërat e Ish-Jugosllavisë, Arkan.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments