Saturday, July 13, 2024
HomeBotaSenatori demokrat: Trump mund t’i fitojë zgjedhjet me diferencë të madhe

Senatori demokrat: Trump mund t’i fitojë zgjedhjet me diferencë të madhe

Senatori demokrat amerikan, Michael Bennet, tha se kandidati presidencial i Partisë Republikane, Donald Trump “mund t’i fitojë zgjedhjet e nëntorit me një diferencë të madhe”.

Në intervistën e tij për CNN, Bennet tha se rrjedha e ngjarjeve është “mjaft shqetësuese”. Ai thekson se nëse kandidati i Partisë Demokratike, presidenti Joe Biden vazhdon, demokratët mund të humbasin Dhomën e Përfaqësuesve, Senatin dhe Shtëpinë e Bardhë.

Duke komentuar se “për herë të parë në më shumë se 20 vjet” një kandidat presidencial republikan është përpara në fushatën zgjedhore, Bennet tha: “Trump është në rrugën e tij për të fituar zgjedhjet dhe ndoshta ai do të fitojë me një diferencë të madhe”.

Bennet nuk bëri një thirrje të qartë që Bideni të tërhiqej nga kandidatura, por argumentoi se ekipi i fushatës së Bidenit “nuk bëri asgjë” për të treguar se ata kishin plane për të fituar zgjedhjet.

Duke thënë se zgjedhjet janë një çështje morale për të ardhmen e vendit, Bennet tha: “Së bashku, ne duhet të kuptojmë se me çfarë do të përballemi nëse e fusim këtë vend në rrugën e zgjedhjes së Trumpit përsëri”.

Biden u kritikua nga anëtarët e partisë për performancën e tij të transmetimit të drejtpërdrejtë

Në debatin e transmetimit të drejtpërdrejtë me Trumpin më 27 qershor, Biden nuk mundi të performonte mjaftueshëm për të lehtësuar shqetësimet për moshën e tij në kandidaturën e dytë dhe iu nënshtrua kritikave intensive pas programit.

Lloyd Doggett, një anëtar demokrat i Dhomës së Përfaqësuesve të Kongresit Amerikan, i bëri thirrje Bidenit të “tërhiqej nga gara presidenciale” më 2 korrik, duke u bërë anëtari i parë demokrat i Kongresit që bën këtë thirrje.

Shtëpia e Bardhë njoftoi më 3 korrik se Bideni “absolutisht” nuk do të tërhiqej nga gara presidenciale.

Anëtarët e Partisë Demokratike që shërbejnë në Dhomën e Përfaqësuesve të SHBA-së u takuan dje në një takim grupi për të diskutuar nëse Bideni duhet të tërhiqet nga zgjedhjet presidenciale për shkak të gjendjes së tij shëndetësore.

Një anëtar i Partisë Demokratike, i cili dëshironte të mbetej anonim, për “Washington Post” tha se përfundimi i përgjithshëm nga takimi ishte të mbështeste Bidenin, por disa anëtarë ende shprehën shqetësime se “mosha e Bidenit do të vazhdojë të diskutohet deri në zgjedhje”.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments