Wednesday, September 28, 2022
HomeTjeraKuzhinaQofte shtëpie me perime – Receta tradicionale shqiptare

Qofte shtëpie me perime – Receta tradicionale shqiptare

Përgatitja e recetës me qofte të shtëpisë është një nga traditat më të hershme shqiptare.

 

Kuzhina shqiptare është fantastike në larminë e gatimeve të saj.

Të kripura apo të ëmbla, çdo recetë tradicionale shqiptare ka magjinë e saj përsa i përket shijes, e sigurisht edhe vlerave shëndetsore.

Përbërësit

4 kokrra patate

2 karrota

3 kunguj të njomë

4 kokrra vezë

100gr djathë kaçkavall i grirë

Majdanoz dhe nenexhik

Vaj ulliri

Kripë dhe piper

Një filxhan çaji thërrime buke (të thekura dhe të grira në rende)

Disa degëza lule lakre (nëse preferoni edhe degëza brokoli)

Disa thelpinj hudhre

Një kokër qepë

Përgatitja 

Pastroni mirë të gjitha perimet, prijini në kubikë të vegjël dhe vendosi në një enë me ujë të përvëluar.

Lërini aty për gjysmë ore.

Grini majdanozin, nenexhikun, hudhrat dhe qepën shumë hollë.

Gjysmë ore më pas nxirrni perimet nga uji i përvëluar dhe kur të ftohen grijini në rende që të gjitha.

Pasi t’i keni grirë, sigurohuni që përmes një letre kuzhine të thani të gjitha lëngjet e perimeve të grira.

Në vijim, të gjitha perimet e grira dhe të thara nga lëngjet, qepët, hudhrat dhe erzat e grira, bashkë me kripën dhe thërrimet e bukës i hedhim në një tas ose enë të madhe.

Rrahim mirë vezët dhe i hedhim në masën e perimeve dhe përbërësve të tjerë.

Në fund shtojmë djathin kaçkavall të grirë, kripën dhe piperin dhe i përzjejmë mirë derisa të bëhet një masë kompakte.

Brumin e formuar e ndajmë toptha të vegjël dhe përgatitemi për skuqjen e qofteve.

Në këtë kohë ngrohim furrën e sobës ndërsa vendosim një tigan në zjarr dhe hedhim pesë lugë vaj ulliri.

Kur vaji i ullirit të jetë nxehur nisim skuqjen e qofteve nga të dyja anët.

Kujdes! Skuqja nuk duhet të jetë e fortë pasi pjekja përfundimtare e qofteve do të  bëhet në furrë. Sipas preferencës, qoftet mund t’i lyejmë nga të gjitha anët me pak miell para se ti hedhim në tigan për skuqje.

Pasi i kemi skuqur pak të gjitha, i heqim nga tigani dhe i shtrojmë në një tavë. I fusim në furrën e nxehtë dhe i pjekim përreth 15 minuta.

Qoftet e shtëpisë shërbehen të ngrohta dhe janë shoqëruese të shkëlyera të supave të ndryshme.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments