Sunday, July 14, 2024
HomeBotaPekini shpallet zyrtarisht ‘shtëpia e miliardierëve’

Pekini shpallet zyrtarisht ‘shtëpia e miliardierëve’

Bota zyrtarisht ka një kapital të ri miliarder. 

Për herë të parë ndonjëherë, Pekini është shtëpia e më shumë miliarderëve sesa New York City, sipas Listës vjetore e Miliarderëve Botëror Forbes për 2021.

Kryeqyteti kinez fitoi 33 miliarderë të rinj në vitin 2020, duke e çuar totalin e saj në 100 miliarderë nga 99 miliarderët e New York City, për Forbes.

Apple shtoi vetëm shtatë miliarderë të rinj në të njëjtën kohë.

Për sa i përket popullsisë totale, Qyteti i New York-ut është rreth 40% e madhësisë së Pekinit, me një popullsi prej 8.4 milion përkundrejt 21 milion të Pekinit .

Banori më i pasur i Pekinit është Zhang Yiming , themeluesi i kompanisë mëmë TikTok ByteDance, i cili vlen 35.6 miliardë dollarë.

Image

Në New York City, ish-kryebashkiaku Michael Bloomberg është më i pasuri, me një vlerë neto prej 59 miliardë dollarësh.

SH.B.A. ka qenë prej kohësh shtëpia e më shumë miliarderëve se çdo vend tjetër në botë, por Kina ka arritur hapat e duhur.

Kina dhe Hong Kongu kanë shënuar 210 miliarderë të rinj gjatë vitit të kaluar, më shumë se çdo komb tjetër, sipas raportit të Forbes.

Pesë qytete kineze renditen në mesin e 10 qyteteve me më shumë miliarderë, përfshirë rajonin special administrativ Hong Kong në vendin e tretë me 80 miliarderë, Shenzhen në të pestin me 68 dhe Shanghai në vendin e gjashtë me 64.

I vetmi qytet tjetër amerikan që hyri në listë ishte San Francisko, renditet i teti me 48 miliarderë.

Ultra-të pasurit e botës u pasuruan edhe më shumë vitin e kaluar, pavarësisht një recesioni pandemik dhe ekonomik.

Globalisht, 660 njerëz u bënë miliarderë të rinj, duke e çuar totalin e botës në 2,755 miliarderë me vlerë një kolektive $ 13,1 trilionë, për Forbes.

Pandemia COVID-19 ka nxjerrë në pah hendekun midis miliarderëve në botë dhe të njerëzve të tjerë.

Në SH.B.A., për shembull, miliarderët u bënë 44% më të pasur në pandemi, raportoi Lina Batarags kohët e fundit për Insider.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments