Monday, May 20, 2024
HomeBotaNjë pasojë e paimagjinueshme e pandemisë: Mungon ketchup-i në SHBA

Një pasojë e paimagjinueshme e pandemisë: Mungon ketchup-i në SHBA

SHBA-ja po përballet me një tjetër mungesë si pasojë e pandemisë së koronavirusit dhe ajo është ketchup-i i domateve.

Pandemia ka çuar në një rritje të madhe të kërkesave për paketat shumë popullore të ketchup-it.

Kompania e ketchup-it më të shitur në botë, Heinz, Marja, tha se rritja e kërkesave është shkaktuar nga trendi i përshpejtuar i porosive për t’u marrë me vete.

Pakot, që shoqërojnë porositë, kanë zëvendësuar shishet që mbahen në tryezat e restoranteve. Kompania thotë se vetë ajo ka rritur prodhimin.

Kraft Heinz tha për agjencinë e lajmeve AFP se ka bërë përmirësime në procesin e prodhimit por sidoqoftë, kërkesa është më e madhe se furnizimi.

Ajo tha se ka shtuar disa linja të reja prodhimi në fabrikat e saj dhe ka zhvilluar edhe një mekanizëm, që nuk ka nevojë të preket me dorë, për shërbimet.

Çmimet e pakove të Ketchup-it u rritën me 13 për qind që nga janari 2020, sipas Wall Street Journal.

Si mund të shërbejmë ne patate të skuqura pa ketchup-in Heinz”, thonë pronarët e restoranteve. Më herët, në SHBA, ka pasur për shkak të pandemisë, edhe mungesa të letrës higjenike, specave djegës dhe paketimeve të aluminit, sipas raporteve.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments