Sunday, June 23, 2024
HomeTjeraKuriozitetetNëse dëshironi të hiqni qafe kërmijtë në kopsht, bëni kafe për ta

Nëse dëshironi të hiqni qafe kërmijtë në kopsht, bëni kafe për ta

Para 24 min

Ky hulumtim është edhe më interesant kur e dimë se është një substancë natyrale që është e padëmshme dhe e lejuar për konsum të përditshëm nga njerëzit

Kafeina mund të zmbrapsë apo edhe të vrasë një nga dëmtuesit më të mëdhenj në kopshte, me të cilin luftojmë veçanërisht gjatë periudhave me shi.

Departamenti Amerikan i Bujqësisë njoftoi se kafeina është një alkaloid natyral i pranueshëm për mjedisin, i cili është një alternativë e fuqishme e mjeteve komerciale për shfarosjen e kërmijve.

Ky studim bazohet në hulumtimin e udhëhequr nga biologu Robert G. Hollingsworth, i cili u botua në revistën shkencore “Nature”, transmeton Telegrafi.

Ideja e përdorimit të kafeinës për eliminimin e dëmtuesve nuk është e re. Por Hollingsworth dhe kolegët e tij ishin të parët që raportuan aftësinë e kafeinës për të mposhtur këta dëmtues, të cilët, ndër të tjera, shkaktojnë dëme të mëdha në plantacionet e orkideve.

Reklama

 

Eksperimentet u kryen në Hawaii në plantacione të infektuara me një lloj kërmilli me “shtëpizë” – Zonitoides arboreus.

 

Në eksperimentet paraprake, Hollingsworth përdori një zgjidhje 2 për qind të kafeinës në ujë për të spërkatur një substrat të lëvozhgave të arrës së arrës së arrës së kokosit, mbi të cilat u rritën orkide që ishin të infektuara me dëmtues. Shkencëtarët zbuluan se spërkatja e kafeinës vrau deri në 95 për qind të kërmijve.

Gjithashtu, shkencëtarët trajtuan substratin në dy plantacione të veçanta orkide me kafeinë dhe një mjet tregtar për shkatërrimin e kërmijve – metaldehid. Rezultatet treguan se në plantacionin e trajtuar me kafeinë kishte edhe shtatë herë më pak kërmij të mbijetuar në krahasim me plantacionin e trajtuar me metaldehid.

Hulumtimet e ardhshme duhet të tregojnë se sa spërkatje me kafeinë mund t’i mbrojë bimët nga sulmet e kërmijve, ndërsa tema bëhet edhe më interesante kur e dimë se është një substancë natyrale që është e padëmshme dhe e lejuar për konsum të përditshëm nga njerëzit.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments