Wednesday, June 12, 2024
HomeLajmeKosovaMosvaksinimi shton mundësinë e rishfaqjes së koronavirusit

Mosvaksinimi shton mundësinë e rishfaqjes së koronavirusit

Një potencial për të “rindezur” rastet e koronavirusit ekziston akoma pasi shumë të rritur mbeten të pavaksinuar, paralajmëroi profesori anglez Mark Walport, një anëtar i Grupit Këshillimor Shkencor për Emergjencat (Sage), BBC Radio 4

“Ne jemi në prag të të qenit në gjendje të kalojmë në fazën tjetër të relaksimit, është absolutisht e drejtë që vaksinat kanë qenë një sukses. spektakolar, por jo të gjithë janë të mbrojtur”, shtoi ai.

“Ne kemi 35% të të rriturve të pavaksinuar dhe 60% që kanë marrë vetëm një dozë dhe e vërteta është se virusi nuk është zhdukur. Ajo që duhet të bëjmë është të ulim numrat, është e rëndësishme që të mos veprojmë si inkubator për raste të ndryshme që mund t’i rezistojnë imunitetit”, shtoi ai.

Ai tha se ka ende rreth 4600 raste të reja në ditë në të gjithë Britaninë e Madhe, duke shtuar e “ekziston një mundësi që shkëndija të rindizet, duket gjithnjë e më e vështirë, por duhet të ulim numrat”.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments