Sunday, June 23, 2024
HomeBotaMomenti i tërmetit të fuqishëm në Japoni

Momenti i tërmetit të fuqishëm në Japoni

Një tërmet me madhësi 6.8 të Shkalës së Riheterit goditi bregun verilindor të Japonisë, por nuk u dha paralajmërim për tsunami, thanë autoritetet japoneze dhe amerikane.

Shërbimi Gjeologjik i Shteteve të Bashkuara (USGS) tha se tërmeti në mesnatë goditi në një thellësi prej 47 kilometrash në Paqësor, pranë Ishinomaki, prefektura Miyagi, pranë epiqendrës së tërmetit të madh të marsit të 2011 që shkaktoi një tsunami të lartë, duke vrarë më shumë se 18 mijë njerëz.

Agjencia USGS dhe Meteorologjike thanë se nuk kishte asnjë rrezik të tsunamit pas goditjes, e cila prodhoi dridhje të forta përgjatë pjesëve të bregdetit lindor dhe u ndje gjithashtu në Tokio, raporton japantimes.

Zyrtarët në Aomori, Fukushima dhe Iwate thanë se nuk ishte raportuar asnjë viktimë dhe transmetuesi publik NHK tha se nuk kishte raporte të menjëhershme të dëmeve.

Disa pjesë të autostradave dhe shërbimeve të trenave, duke përfshirë ato në Tohoku Shinkansen Line, u pezulluan pas temblorit, i cili u ndie gjithashtu në Tokio.

Tokyo Electric Power Co. Holdings po kontrollon për ndonjë parregullsi në termocentralin e saj bërthamor në Fukushima, sipas NHK. Tohoku Electric Power Co. nuk gjeti anomali në impiantet e saj bërthamore Onagawa, Higashidori, sipas një zëdhënësi.

 

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments