Vitin e kaluar, shitjet në dyqanet amerikane u rritën me 13.8 për qind, rritja më e madhe vjetore që kur McDonald’s filloi të raportonte fitimet në vitin 1993, njoftoi kompania, raporton cnn.

Në tremujorin e katërt, shitjet në SHBA u rritën me 7.5 për qind, pjesërisht falë rritjes së çmimeve të menysë, shitjeve të fuqishme dixhitale dhe artikujve të menusë si sanduiçi me pulë dhe McRib me kohë të kufizuar, i cili u bë i disponueshëm për blerje më 1 nëntor. Vitin e kaluar, McDonald’s krijoi NFT McRib për të shënuar 40 vjetorin e produktit.

McDonald’s, së bashku me restorante të tjera, ka rritur çmimet ndërsa inflacioni rritet, transmeton Telegrafi.

Rritja e çmimeve ndihmoi McDonald’s të përballet me inflacionin e pagave, si dhe rritjen e kostove të ushqimit dhe letrës, tha CFO Kevin Ozan gjatë një telefonate analisti të enjten. Kompania pret që këto kosto ushqimore dhe të letrës të rriten në vitin 2022.

Në Kinë, shitjet ranë për 13 për qind në tremujorin e tretë për shkak të rigjallërimit të virusit, tha kompania. Në Australi, shitjet ishin të sheshta për shkak të kufizimeve të qeverisë të lidhura me COVID-19.

Shitjet u rritën në tregjet ndërkombëtare me më pak mbyllje të restoranteve të lidhura me pandeminë, si Franca, Britania e Madhe, Italia dhe Gjermania.