Wednesday, June 12, 2024
HomeLajmeKosovaKurti, Vitia, Gërvalla e Mehaj në takim me presidenten Osmani, flasin për...

Kurti, Vitia, Gërvalla e Mehaj në takim me presidenten Osmani, flasin për urgjencën e sigurimit të vaksinave

Kryeministri Albin Kurti, ministrat, Arben Vitia, Donika Gërvalla e Armend Mehaj, janë pritur sot në takim nga presidentja e vendit, Vjosa Osmani, ku kanë diskutuar për koordinimin ndërinstitucional që ndërlidhet me politikën e jashtme, mbrojtjen, dhe sigurimin sa më të shpejtë të vaksinave anti-covid.

“Presidentja Osmani diskutoi me kryeministrin Kurti nevojën e krijimit të mekanizmave të përbashkët koordinues në fushën e politikës së jashtme, mbrojtjes si dhe çështjes prioritare të sigurimit sa më të shpejtë të vaksinave kundër COVID-19. Duke pasur parasysh rëndësinë e këtyre çështjeve, Presidentja Osmani dhe Kryeministri Kurti u dakorduan se përpjekjet e përbashkëta, si dhe adresimi i koordinuar i këtyre temave, do të sjellë rezultate më konkrete”, thuhet në njoftim.

“Presidentja Osmani dhe Kryeministri Kurti u pajtuan për bashkërendim të rregullt institucional mes institucioneve kyçe të Republikës së Kosovës në realizimin e synimeve të përbashkëta që lidhen me forcimin e subjektivitetit ndërkombëtar dhe sigurinë kombëtare”, thekson njoftimi.

“Ata po ashtu shprehën gatishmërinë për të vazhduar përpjekjet për adresimin e nevojave të menjëhershme të qytetarëve që lidhen me pasojat shëndetësore dhe ekonomike nga pandemia COVID-19”, thuhet ndër të tjera.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments