Sunday, February 25, 2024
HomeBotaKim Jong Un ia dërgon një mesazh Joe Bidenit: Ju keni bërë...

Kim Jong Un ia dërgon një mesazh Joe Bidenit: Ju keni bërë një gabim të madh

Koreja e Veriut e ka quajtur diplomacinë amerikane “të rremë” dhe e ka hedhur poshtë ofertën për negociata me Washingtonin, sot.

Deklarata vjen pasi administrata amerikane tha se presidenti Joe Biden mbrojti “diplomacinë e hapur” me Korenë e Veriut në lidhje me denuklearizimin.

“Diplomacia ka përpiluar një dokument të rremë për Shtetet e Bashkuara që duhet të mbulojë veprat e tyre armiqësore”, tha Ministria e Jashtme e Koresë së Veriut në një deklaratë të transmetuar nga agjencia KCNA.

Në të njëjtën kohë, presidenti Joe Biden paralajmërohet se ka bërë një “gabim të madh” me “qëndrimin e tij të vjetëruar” ndaj Koresë së Veriut.

Në një deklaratë të veçantë të lëshuar gjithashtu nga KCNA, ministria verikoreane e akuzoi presidentin e SHBA-së për fyerjen e Kim Jong Un, duke shtuar: “Ne e kemi paralajmëruar SHBA-në se ata mund të kuptojnë se si do të pësojë dëm nëse na provokon”.

Të mërkurën, Joe Biden i tha Kongresit se “diplomacia dhe parandalimi i mprehtë do t’o kufizonin ambiciet bërthamore të Pyongyangut.

“Politika e SHBA-së ndaj Koresë së Veriut do të jetë e matur, praktike dhe e hapur për diplomaci”, u tha gazetarëve zëdhënësja e Shtëpisë së Bardhë, Jen Psaki të premten.

“Qëllimi ynë mbetet denuklearizimi i plotë i Gadishullit Korean”, shtoi ajo.

“Politika jonë nuk do të përqendrohet në kërkimin e një pune të madhe”, vuri në dukje ajo, duke treguar qartë një ndryshim të qasjes në lidhje me politikën e Donald Trump.

Më 21 prill, presidenti i Koresë së Jugut, Moon Yae-in i bëri thirrje Joe Bidenit t’i fillojë negociatat me Pyongyangun.

“Gjëja më e rëndësishme për të dy qeveritë është që të jenë të gatshëm për dialog dhe të ulen së bashku sa më shpejt të jetë e mundur”, tha Moon, i cili ka planifikuar të takohet me presidentin e SHBA-së në Shtëpinë e Bardhë më 21 maj.

Negociatat midis Shteteve të Bashkuara dhe Koresë së Veriut kanë ngecur pas dështimit të samitit të dytë të ndjekur nga Donald Trump dhe Kim Jong Un në Hanoi në shkurt të vitit 2019 dhe Pyongyangu vazhdoi provat e saj të raketave

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments