Sunday, June 23, 2024
HomeTjeraKuzhinaKek me cokollata dhe boronica

Kek me cokollata dhe boronica

300 gr çokollatë e zezë, që ka në përmbajtje minimalisht 65 përqind kakao; 200 gr gjalpë; 2 decilitër sheqer; 4 kokrra vezë; 3.5 decilitër miell; 1 lugë çaji me vanilje; një majë lugë kripë.

Për kremin:

200 gr djathë Philadelphia; 0.5 decilitër sheqer; 1 vezë; 2 lugë gjelle miell, 2 decilitër borronica të freskëta ose të ngrira.

Përgatitja

Lyhet tava me gjalpë dhe pudroset me miell. Ngrohim dhe furrën paraprakisht në 175 gradë celcius.

Shkrijmë cokollatën dhe gjalpin. Në një tas përziejmë sheqerin me vezët. Shtohet çokollata dhe gjalpi i shkrirë. Hidhet mielli dhe vanilja dhe rrihen me telin e kuzhinës për disa minuta.

Në një tas të veçantë hidhen përbërësit për kremin e djathit dhe përzihen mirë.

Në fillim në tavën e pjekjes hidhet brumi me çokollatë. Mbi të kremi i djathit dhe e përziejmë pak me majën e thikës dhe mbi të kokrrat e borronicës që i shtypim nga pak.

Piqet në furrë rreth 20 minuta.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments