Wednesday, September 28, 2022
HomeShëndetësiKajsitë – Plot përfitime shëndetësore dhe veti të mira

Kajsitë – Plot përfitime shëndetësore dhe veti të mira

Kajsitë, koncentrat i vetive dhe përfitimeve shëndetësore. Favorizojnë nxirjen dhe anti tumorale

 

Kajsitë mbrojnë sytë dhe lëkurën. Ato kanë një funksion drenues (kullues) dhe rregullojnë natyrshëm zorrët. Ju ndihmojnë të humbni peshë dhe të ngopeni lehtë, shkruan Nonsprecare.

E vetmja keqardhje është se ato nuk zgjasin shumë dhe kjo është një arsye më shumë për të mos i humbur ato kur kanë stinën. Një nga frutat më të shkëlqyera të verës, kajsitë, kanë veti të konsiderueshme dhe të dobishme për trupin tonë, transmeton lajmi.net.

Të pasura me beta-karotinë, e cila stimulon prodhimin e melatoninës, ato janë fruti ideal për të pasur një nxirje perfekte dhe mbrojtje të mirë nga rrezet e diellit.

Por kajsitë gjithashtu ndihmojnë për të luftuar kapsllëkun, për të luftuar radikalet e lira, për të kryer një veprim anti-tumoral dhe për të ndihmuar në shëndetin e syve. Të përshtatshme për të dy vaktet, mëngjes dhe pasdite, ato ndihmojnë të ngopni oreksin dhe dhimbjet e urisë deri në vaktin tjetër.

Përfitimet e kajsisë

Kajsitë vijnë nga pema e kajsisë, emri shkencor i së cilës është Prunus Armenica. Ashtu si frutat e tjera të verës, të tilla si molla, pjeshkë dhe qershia, kajsitë janë pjesë e familjes Rosaceae. Pemët e kësaj familje kanë disa karakteristika të tilla si delikatesa e ngjyrave, mbulimi i luleve para gjetheve në pranverë, frutat me sheqer dhe të dashura nga të gjithë. Origjina e kajsisë daton rreth 4000 vjet më parë në Azi. Romakët, dhe më pas arabët, më vonë e sollën këtë kulturë edhe në Mesdhe. Periudha e korrjes varet nga varietetet e kajsisë, por shumica e varieteteve ekzistuese në Mesdhe korren midis qershorit dhe korrikut.

Çfarë përmbajnë kajsitë?

Që nga lëkura e butë dhe me ngjyra, që varion nga e arta në të kuqe, kajsia është një frut i pasur me minerale dhe vitamina. Është e vështirë të gjesh në natyrë një frut të kësaj madhësie të vogël që ka kaq shumë burime natyrore të përqendruara brenda saj dhe në një aromë kaq të veçantë. Vitaminat më të pranishme janë C, B1, B2 dhe B3, por mbi të gjitha A. Dhe falë përqendrimit të lartë të vitaminës A, kajsitë mbrojnë retinën, lëkurën dhe tërë sistemin gastrointestinal. Shkurtimisht: një ilaç i përsosur natyral për parandalimin.

Le të shohim mineralet. Kalium, magnez, hekur, kalcium dhe zink: këto janë më të pranishmet tek kajsitë. Nuk është rastësi që i kemi përmendur në këtë renditje, pasi përqindja e lartë e kaliumit lejon që kajsitë të kenë një funksion drenues (kullues) dhe të kontribuojnë në rregullsinë e zorrëve me një efekt të lehtë laksativ.

Sa kajsitë mund të hamë në ditë?

Përmbajtje të tjera thelbësore të kajsive janë pektina, një fibër e tretshme, sorbitoli, sheqer natyral dhe acid folik, i cili ndihmon në ekuilibrin e sistemit nervor. Por, përkundër aromës së sheqerit dhe këndshmërisë së shijes, kajsitë japin një konsum kalorik shumë të ulët: 28 kalori për 100 gram. Kjo është arsyeja pse ato janë të dobishme në periudhat e dietës, dhe 3-4 fruta janë të mjaftueshme për të pasur shpejt ndjenjë të ngopjes.

Përfitimet e vajit të kajsive

Kajsitë janë një frut pa humbje. Në fakt, farat e saj nuk janë të ngrënshme, por nga shtypja e tyre e ftohtë merret një vaj natyral, me veti të larta e të dobishme. Me fuqinë e lartë ushqyese dhe zbutëse, vaji i kajsisë i jep shkëlqim dhe hidratim lëkurës, duke kundërvepruar mbi efektet e plakjes së lëkurës, falë së gjithash përqendrimit të lartë të acidit oleik. Nga ana tjetër, prania e vitaminave dhe fitosteroleve ndihmon në mbrojtjen e lëkurës nga veprimi i rrezeve UV. Është një vaj mjaft i yndyrshëm, prandaj preferohet të përzihet me vajra më depërtues, të tilla si lajthie ose Macadamia, për të lehtësuar përthithjen e tij nga lëkura.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments