Friday, April 19, 2024
HomeLajmeJavën që po vjen pritet të arrij kontigjenti tjetër i vaksinave

Javën që po vjen pritet të arrij kontigjenti tjetër i vaksinave

Të enjten, kryeministri i Kosovës, Albin Kurt inga Brukseli paralajmëroi se në javën që po vjen do të arrij kontigjenti tjetër i vaksinave.

Kosova ka arritur të përfitoj edhe 95 mijë vaksina nga skema “COVAX”, ku një pjesë e tyre pritet të vijnë javën tjetër.

“Kemi folur edhe për sigurimin e vaksinave. Ne jemi shteti i vetëm europian që nuk kemi marrë vaksina nga Kina dhe Rusia. Kontingjenti i parë që erdhi me ndihma nga Covax kishte 24 mijë vaksina. Ato kanë mbaruar. Tani folën me zonjën Von der Leyen e cila na premtoi edhe 95 mijë vaksina të cilat, një pjesë e tyre do të vijë javën e ardhshme”, kishte thënë Kurti të enjtën nga Brukseli

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments