Sunday, May 19, 2024
HomeLajmeKosovaHalitaj kritikon emërimet nëpër ministri: Kurti i njëjtë me pararendësit e tij

Halitaj kritikon emërimet nëpër ministri: Kurti i njëjtë me pararendësit e tij

Analisti Agron Halitaj thotë se kryeministri Albin Kurti me veprimin duke emëruar dy zëvendësministra në një ministri, nuk e dallon atë nga pararendësit e tij.

 

Halitaj thotë se Kurti me këto veprime ai po dëshmon se nuk e ka fare parasysh krizën ekonomike të shkaktuar nga pandemia dhe buxhetin e varfër të shtetit.

Statusi i plotë:

Albin Kurti paska nisur t’i emëroj nga dy zëvendësministra në një ministri. Kush e di, ditëve ne vijim mund t’i emëroj edhe nga tre a katër. Kjo e bën atë të njëjte me Ramush Haradinajn, Isa Mustafen e Hashim Thaçin. Thjesht, kjo e bën atë abuzues të parasë publike. Me këto emërime, ai dëshmon se nuk e ka fare parasysh krizën ekonomike të shkaktuar nga pandemia dhe buxhetin e varfër të shtetit. Nëse pararendësit e tij janë kritikuar me të drejtë kur kane emëruar zëvendësministra për punë pazaresh mes partneresh të koalicionit, Kurti duhet kritikuar se po e bën këtë vetëm për rehatim të militanteve të partisë së tij. Asnjë arsye tjetër nuk e ka. Ai e di se mjafton një zëvendësminister në ministri. Sa është ende në fillim të qeverisjes, Kurti nuk është keq ta rikujtoj se dikur thoshte se “politikanëve duhet t’ua ruajmë mendjet e jo trupin”. E pra, ruaje mendjen kryeministër!

 

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments