Saturday, June 12, 2021
HomeLajmeKosovaTakimi i “Brdo-Brijunit” me dyer të mbyllura, Vjosa Osmani në një tavolinë...

Takimi i “Brdo-Brijunit” me dyer të mbyllura, Vjosa Osmani në një tavolinë me Aleksandar Vuçiqin

Takimi i parë plenar i liderëve të vendeve të Ballkanit Perëndimor brenda procesit “Brdo-Brijun”, i cili po mbahet sot në Slloveni, filloi në qendrën e kongresit dhe sipas njoftimeve të mëparshme, aty do të diskutohen përfundimet e përbashkëta dhe do të dilet mbase me një deklaratë mbi pandryshueshmërinë e kufijve në Ballkanin Perëndimor.

Në takim, i cili po zhvillohet me dyer të mbyllura, pra pa media, po marrin pjesë presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, presidenti serb Aleksandar Vuçiq, presidenti kroat, Zoran Milanoviqç, presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta, presidenti i Malit të Zi, Milo Gjukanoviq, anëtarët e Presidencës së Bosnjës, Millorad Dodik, Zheljko Komshiq, Sefik Gjaferoviq, presidenti i Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski.

Ata janë ulur në një tryezë të rrumbullakët dhe presidentja Osmani është ulur anash nikoqirëve Pahor dhe Milanoviq, ndërsa Vuçiqi përballë tyre.

Pas këtij takimi, siç është planifikuar në agjendën e samitit të sotëm, udhëheqësit do ta kenë një drekë të përbashkët dhe një konferencë po ashtu e përbashkët për shtyp është planifikuar për në fund të samitit të sotëm.

Pritësi i samitit, presidenti slloven, Borut Pahor, me rastin e samitit të sotëm, javën e kaluar bisedoi me presidenten e Kosovës, Vjosa Osmani në Prishtinë dhe me presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq në Beograd.

Pahor tha në Prishtinë se është kundër ndryshimit të kufijve në Ballkanin Perëndimor , ndërsa Osmani tha se dialogu me Serbinë do të vazhdonte, por jo për të folur lidhur me statusin dhe kufijtë e Kosovës.

 

 

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments