Saturday, June 10, 2023
HomeTop LajmetRamazani 2021: Koha e agjërimit në gjithë botën – Sa orë do...

Ramazani 2021: Koha e agjërimit në gjithë botën – Sa orë do të agjërohet?

Këtë vit muaji i shenjtë i myslimanëve, Ramazani do të fillojë të martën, 13 prill. 

Lindja e diellit deri në perëndimin e tij zgjat diku nga 10 deri në 21 orë në varësi të vendit ku jeni në botë, raporton aljazeera.

Agjërimi përfshin abstenim nga ngrënia, pirja lëngjeve dhe duhanit si dhe marrëdhëniet seksuale për të arritur “taqwa”, gjegjësisht adhurim më i madh ndaj Zotit.

Ramazani fillon 10 deri në 12 ditë më herët se çdo vit. Kjo sepse kalendari islamik bazohet në kalendarin hënor, “Hixhri” me muaj që janë të gjatë nga 29 deri në 30 ditë.

Herën tjetër, kur muaji i shenjtë i myslimanëve do të fillojë më 13 prill, do të jetë rreth 33 vjet nga tani, ose viti 2054.

Numri i orëve të ditës ndryshon nga vendi në vend. Myslimanët që jetojnë në vendet më jugore të botës, si Kili ose Zelanda e Re do të agjërojnë mesatarisht 11 orë ndërsa ata që jetojnë në vendet veriore si Islanda ose Norvegjia do të kenë një agjërim 18+ orë.

Për myslimanët që jetojnë në hemisferën veriore, numri i orëve të agjërimit do të jetë pak më i shkurtër këtë vit dhe do të vazhdojë të ulet deri në vitin 2032, e cila është viti kur Ramazani do të bjerë gjatë solsticit dimëror – dita më e shkurtër e vitit.

Pas kësaj, orët e agjërimit do të rriten deri në solsticin e verës – dita më e gjatë e vitit verior. Për myslimanët që jetojnë në jug të ekuatorit, do të ndodhë e kundërta.

Në qytetet ekstreme më veriore të tilla si Longyearbyen, Norvegji, ku dielli nuk perëndon nga 20 prilli deri më 22 gusht, vendime fetare, ose fatwa, janë lëshuar për të ndjekur kohën në Mekë, Arabinë Saudite, ose në vendin më të afërt mysliman.

Ndërkohë, dita më e shkurtër e agjërimit në vendin tonë është 15 orë e 25 minuta (3:50-19:35) gjersa më e gjata është 17 orë e dy minuta (2:56-20:06).

Pas një muaji agjërimi, myslimanët festojnë festën e quajtur Bajram dhe i urojnë njëri-tjetrit ‘Bajram Mubarak’ (Keni një Bajram të bekuar).

Bajrami është një ngjarje shoqërore që festohet duke pasur familjen, miqtë dhe fqinjët tuaj për një festë të madhe.

Kufizimet e COVID do të bëjnë që festimet e Bajramit të jenë më të vogla dhe të distancuara nga shoqëria, por janë akoma kuptimplota.

Më poshtë është numri i orëve të agjërimit në qytete anembanë botës. Orët dhe kohët aktuale të agjërimit do të ndryshojnë nga dita, si dhe metodat e llogaritjes.

Nuuk, Grenlandë: 19-20 orë

– Reykjavik, Islandë: 19-20 orë

– Helsinki, Finlandë: 18-19 orë

– Stokholm, Suedi: 17-18 orë

– Glasgow, Skoci, Britani: 17-18 orë

– Oslo, Norvegji: 17-18 orë

– Kopenhagë, Danimarkë: 17-18 orë

– Moskë, Rusi: 17-18 orë

– Berlin, Gjermani: 16-17 orë

– Amsterdam, Holandë: 16-17 orë

Orët më të gjata të agjërimit

– Varshavë, Poloni: 16-17 orë

– Londër, Mbretëri e Bashkuar: 16-17 orë

– Paris, Francë: 16-17 orë

– Nur-Sulltan, Kazakistan: 16-17 orë

– Bruksel, Belgjikë: 16-17 orë

– Cyrih, Zvicër: 16-17 orë

– Bukuresht, Rumani: 15-16 orë

– Otava, Kanada: 15-16 orë

– Sofje, Bullgari: 15-16 orë

– Romë, Itali: 15-16 orë

– Madrid, Spanjë: 15-16 orë

– Lisbonë, Portugali: 15-16 orë

– Athinë, Greqi: 15-16 orë

– Pekin, Kinë: 15-16 orë

– Washington, DC, SH.B.A.: 15-16 orë

– Pyongyang, Koreja e Veriut: 15-16 orë

– Ankara, Turqi: 15-16 orë

– Rabat, Marok: 14-15 orë

– Tokio, Japoni: 14-15 orë

– Islamabad, Pakistan: 14-15 orë

– Teheran, Iran: 14-15 orë

– Bagdad, Irak: 14-15 orë

– Bejrut, Liban: 14-15 orë

– Damask, Siri: 14-15 orë

– Kajro, Egjipt: 14-15 orë

– Jerusalem: 14-15 orë

– Qyteti i Kuvajtit, Kuvajt: 14-15 orë

– Qyteti i Gazës, Palestinë: 14-15 orë

– New Delhi, India: 14-15 orë

– Hong Kong: 14-15 orë

– Daka, Bangladesh: 14-15 orë

– Kabul, Afganistan: 14-15 orë

– Riad, Arabia Saudite: 14-15 orë

– Doha, Katar: 14-15 orë

– Dubai, Emiratet e Bashkuara Arabe: 14-15 orë

– Aden, Jemen: 13-14 orë

– Addis Ababa, Etiopi: 13-14 orë

– Dakar, Senegal: 13-14 orë

– Abuja, Nigeri: 13-14 orë

– Colombo, Sri Lanka: 13-14 orë

– Bangkok, Thailand: 13-14 orë

– Khartoum, Sudan: 13-14 orë

– Kuala Lumpur, Malajzi: 13-14 orë

– Singapori: 13-14 orë

– Nairobi, Kenia: 13-14 orë

– Luanda, Angola: 12-13 orë

– Xhakarta, Indonezi: 12-13 orë

Orët më të shkurtra të agjërimit

– Brasilia, Brazil: 12-13 orë

– Harare, Zimbabve: 12-13 orë

– Johannesburg, Afrika e Jugut: 11-12 orë

– Buenos Aires, Argjentinë: 11-12 orë

– Ciudad del Este, Paraguai: 11-12 orë

– Kejptaun, Afrika e Jugut: 11-12 orë

– Montevideo, Uruguaj: 11-12 orë

– Canberra, Australi: 11-12 orë

– Puerto Montt, Kili: 11-12 orë

– Christchurch, Zelanda e Re: 11-12 orë.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments