Thursday, February 2, 2023
HomeBotaProtesta të dhunshme në Itali, pronarët e bizneseve kundër shtrëngimit të masave

Protesta të dhunshme në Itali, pronarët e bizneseve kundër shtrëngimit të masave

Mbyllja e lokaleve, restoranteve, palestrave dhe qendrave tregtare jo thelbësore për të parandaluar përhapjen e pandemisë ka shkaktuar zemërimin e mijëra qytetarëve në Itali, të cilët mbushën rrugët kryesore të kryeqytetit për të protestuar.

 

Pronarë e punonjës të bizneseve u mblodhën para parlamentin në Romë ku u përpoqën të thyejnë kordonin e policisë.

Protesta u përshkallëzua në përplasje. Demonstruesit hodhën molotov, shishe dhe fishekzjarre drejt oficereve. Dhjetëra protestues u arrestuan ndërsa policia përdori gaz lotsjellës.

Demonstruesit gjithashtu bllokuan dhe trafikun në rrugët kryesore të Romës.

Protestuesit dorëzuan kërkesat e tyre në ministrinë e ekonomisë që lidhen me krizën e cila ka goditur rëndë bizneset që nga fillimi i pandemisë vitin e kaluar.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments