Thursday, May 13, 2021
HomeTop LajmetPresidenti serb Vuçiq ndër të parët e uron Edi Rama për fitoren...

Presidenti serb Vuçiq ndër të parët e uron Edi Rama për fitoren e tij në zgjedhje

Beograd, 29 prill -Ashtu siq është pritur, urimi i radhës pas vëllaut nga Haga, vjen urimi jo spekulativ, por i vërtetë nga Beogradi, nga Vucici për  Edi Ramën.
Presidenti serb Vuçiq posa ka uruar Edi Ramën për fitoren e tij në zgjedhje.
Nga korrespondeti i gazetës zvicerane në shqip në Serbi, Le Canton27.ch mësohet se ai është nder të paret lider në Ballkan që ka uruar Ramën.

Pas zgjedhjeve të mbajtura në 25 Prill, lideri i socialisteve të prire nga Kryeministri Edi Rama, i cioli posa ka shpallur  fitoren, me 74 nga 140 vendet në Parlamentin Shqiptar.
Më 29 Prill, Presidenti i Serbisë shkroi në Twitter për të përgëzuar partinë e Ramës për fitoren e zgjedhjeve.

“Me dëshirën për të vazhduar punën për një të ardhme më të mirë për të gjithë qytetarët në rajon..” thuhet nder tjera ne telegramin urimin e presidenit serb deguar Edi ramës

Sipas rezultateve të fundit në dispozicion po ashtu Partia Demokratike, e kryesuar nga Lulzim Basha, kishte e fituar dhe korrur sukeses te madhe ne keto zgjedhje duke regjistruar rezultate më të mira krahasuar me zgjedhjet e mëparshme,
duke fituar 59 vende.

Kujtojmë se vitin e kaluar mediat botërore shkuajtën se Vucic është bashkëautor me Edi Ramën dhe Hashim Thacin për korrigjimin e kufijve (kupto ndarjen e Kosovës) dhe minishengenit të cilat ide dhe projekte u hodhën poshtë në fillim nga Gjermania e pastaj nga BE,SHBA-të dhe NATO!

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments