Wednesday, May 12, 2021
HomeBotaPërmbytet anija, dyshohet për 120 imigrantë të vdekur afër Libisë

Përmbytet anija, dyshohet për 120 imigrantë të vdekur afër Libisë

Së paku 120 azilkërkues ka frikë se mund të kenë vdekur, pasi anija nga goma me të cilën po lundronin u përmbyt në mot me stuhi në ujërat e Libisë përderisa po përpiqeshin të arrinin në Evropë, thanë organizatat humanitare dhe agjencia e migracionit e OKB-së.

Dhjetëra trupa njerëzish u panë afër anijes së përmbytur të enjten. Një organizatë për shpëtimin e njerëzve në det tha se në anije ndodheshin rreth 130 persona, shkruan The Guardian.

Sipas raportimeve, një organizatë humanitare u njoftua të martën përmes linjës emergjente se tri anije janë në rrezik në ujërat ndërkombëtare afër Libisë. Valët e detit në atë zonë ishin deri në gjashtë metra të larta.

Anija e organizatës “SOS Mediterranee”, “Ocean Viking”, dhe disa anije tjera tregtare shkuan në zonën prej nga erdhi alarmi por nuk gjetën të mbijetuar, përpos së paku dhjetë trupave të pajetë.

Shërbimi i linjës emergjente pretendon se ishte në kontakt me anijen e rrezikuar për më shumë se dhjetë orë të mërkurën dhe vazhdimisht e ka publikuar vendndodhjen me GPS tek autoritetet libiane dhe evropiane.

Megjithatë, ky shërbim tha se të gjitha autoritetet evropiane e refuzuan përgjegjësinë për ta koordinuar operacionin e kërkimit dhe në vend të kësaj thanë se kompetente janë autoritetet libiane.

Megjithatë, edhe autoritetet e shtetit afrikan refuzuan që të nisin ose koordinojnë operacion shpëtimi, duke i lënë në mëshirën e fatit në det të trazuar për tërë natën 130 persona, tha shërbimi i linjës emergjente.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments