Saturday, May 8, 2021
HomeLajmeKosovaOpozita ‘e monitoron’ dialogun me Serbinë

Opozita ‘e monitoron’ dialogun me Serbinë

Lidhja Demokratike e Kosovës dhe Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, parti këto politike opozitare në Kuvendin e Kosovës, thonë se procesin e dialogut politik ndërmjet Kosovës dhe Serbisë do ta përcjellin me kujdes, por nuk thonë nëse zyrtarët e tyre do të jenë pjesë e delegacionit.

 

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka paralajmëruar në Bruksel më 29 prill, se në muajin maj, do të ketë takime me përfaqësuesit e opozitës për të pasur qëndrimet e tyre.

Sibel Halimi, zëdhënëse politike dhe anëtare e kryesisë së Lidhjes Demokratike të Kosovës, tha për Radion Evropa e Lirë, se LDK-ja do ta luajë rolin e saj si opozitë parlamentare, në mënyrë që dialogu të përfundojë suksesshëm me njohje reciproke, në kufijtë aktualë dhe në respektim të parimeve të Kushtetutës së Republikës së Kosovës.

Halimi thotë po ashtu se LDK-ja është në pritje nga qeveria Kurti, që sa më parë të përgatisë parimet, mbi bazën e të cilave do të zhvillohet dialogu, gjë të cilën, siç thotë ajo, nuk e ka bërë.

“Lidhja Demokratike e Kosovës është e përcaktuar qartë për të luajtur rolin e saj kushtetues në mbikëqyrjen e punës së Qeverisë së Republikës së Kosovës, sa i takon dialogut me Serbinë, për të siguruar që marrëveshjet që dalin nga ky proces, të jenë në frymën e njëjtë të respektimit të ligjeve dhe të Kushtetutës së Republikës së Kosovës”, theksoi Halimi.

Derisa në Partinë Demokratike të Kosovës, zyrtarët e saj nuk kanë dashur të flasin për ketë çështje, ata në Aleancën për Ardhmërinë e Kosovës, thanë se AAK-ja, do të kryejë të gjitha obligimet lidhur me dialogun, si parti opozitare nga Kuvendi i Kosovës.

Nënkryetarja e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Teuta Haxhiu, tha për Radion Evropa e Lirë, se AAK-ja konsideron se temat nacionale nuk janë ekskluzivitet i askujt. Sipas saj, askush nga institucionet e Kosovës, përfshirë edhe Kryeministrin Kurti, nuk duhet të ndërmarr veprime sa i përket temave të dialogut me Serbinë, e që do e befasonin Kuvendin e Republikës së Kosovës.

“I kemi parë takimet e fundit të zotit Kurti që ka shkuar në Bruksel, duke mos njoftuar absolutisht as kuvendin dhe as nuk ka njoftuar për asgjë kuvendin rreth agjendës”, tha Haxhiu.

AAK-ja në qëndrimin e saj për dialogun thotë se “Aleanca pret njohje reciproke, me marrëveshje obligative ligjore, në kufijtë ekzistues, organizimin aktual të brendshëm kushtetues dhe karakterin unitar të Republikës së Kosovës.”

Po ashtu, kjo parti thotë se “Askush nuk ka mandat të dialogojë Kosovën e 17 shkurtit dhe se debatet e ngritura së fundmi për disa të ashtuquajtura “non paper”, nuk janë çështje për diskutim”.

Nga ana tjetër, Grupi për Ballkan (BPRG), Qeveria e Kosovës dhe Ambasada e Norvegjisë, tashmë kanë nënshkruar një memorandum mirëkuptimi, i cili përcakton modalitetet për angazhimin e ekspertëve të jashtëm për procesin e dialogut me Serbinë dhe agjendave tjera që ndërlidhen me dialogun.

Sipas këtij, memorandumi, ekspertët e angazhuar ofrojnë ekspertizë, mbështetje profesionale dhe pëmbajtësore për procesin e dialogut, dhe i vihen në dispozicion Kryeministrit, kabinetit të tij dhe Zëvendëskryeministrit për Integrime Evropiane, Zhvillim dhe Dialog, Besnik Bislimi.

Ekspertët e angazhuar deri më tani janë: Bernard Nikaj ish-ambasador, [ Malazogu ish-ambasador], Robert Muharremi [jurist], Muhamet Mustafa [ish-deputet], Veton Surroi [publicist]. Grupi për Ballkan (BPRG), ka njoftuar se grupit të ekspertëve, pritet t’i bashkohet edhe Blerim Shala [ish-këshilltar i presidenti Hashim Thaçi.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments