Wednesday, March 29, 2023
HomeLajmeKosovaMilaim Zeka tregon çka i tha CIA Xhavit Halitit

Milaim Zeka tregon çka i tha CIA Xhavit Halitit

Ish-reporteri i luftës, Milaim Zeka, ka folur për kohën e luftës në Kosovë.

Zeka tregon se çka iu tha qeverisë amerikane nga Bujar Bukoshi, Veton Surroi e Xhavit Haliti.

“Njeriu i parë që ka hapur frontin deri në State Departament, që s’ka lënë sen të zezë pa folur kundër njerëzve të UÇK’së, ka qenë Bujar Bukoshi”, thotë Zeka.

‘A i ka taku Bujar Bukoshit e Veton Surroit e do të tjerëve pasi u vra Adem Jashari në Prekaz me diplomatë botërorë me fol për ngjyrimet politike të njerëzve të luftës, nuk u ka taku”, thotë ai.

“CIA amerikane edhe përfaqësuesit e shtetit amerikan një gjë i kanë thënë Xhavit Halitit; “Ne po e duam vetëm një garancion. A pranoni ju ndihma nga vendet arabe, a pranoni armë nga vendet arabe, a do të veproni ju sikurse Bosnja?”, shpjegon Zeka në Pressing.

“Xhaviti dhe të tjerët thonë kështu: “Ne vetëm nga Perëndimi dhe ne do t’i ndjekim udhëzimet vetëm nga ju”.”, tha Zeka.

“Këtë po ta ilustroj me një shembull”, vazhdoi Zeka. ‘Ka ardhur një anije me armët më moderne që u bllokua në detin Adriatik, sepse ka ardhur nga Irani”, tha ai.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments