Wednesday, May 12, 2021
HomeLajmeShqipëriMeta: Zbrazja e vendit rrezikon të kthehet në një fatkeqësi kombëtare

Meta: Zbrazja e vendit rrezikon të kthehet në një fatkeqësi kombëtare

Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta këtë të premte ka reaguar në lidhje me raportin e Institutit për Studime Ekonomike Ndërkombëtare të Vjenës, ku theksohet se nga viti 2010 deri në vitin 2019 janë larguar nga Shqipëria rreth 500 mijë qytetarë.

Meta përmes një postimi në rrjetin social Facebook thekson se ndalimi i shpopullimit të Shqipërisë, drama më të madhe që i ka ndodhur vendit dekadën e fundit, sfida më e madhe sipas tij është reflektimi dhe zgjidhja urgjente e një fenomeni të tillë.

Ndër të tjera kreu i shtetit thekson se me këto ritme Shqipëria rrezikon të kthehet në një fatkeqësi kombëtare.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments