Saturday, April 1, 2023
HomeBotaLufta mund të plasë në çdo moment: Pamje dramatike nga fronti mes...

Lufta mund të plasë në çdo moment: Pamje dramatike nga fronti mes Ukrainës dhe separatistëve pro-rusë

I zhytur deri në kyç në llum të zi, Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky lëviz me trupat e tij nëpër llogoret dhe tunelet që formojnë vijat e tensionuara të frontit në lindje të vendit të tij. Duket më shumë si fillimi i shekullit të 20-të sesa një konflikt modern, ndërsa ushtarët të lodhur e nervozë mbajnë pushkët rreth tij ndërsa arrijnë në tokë të hapur, duke skanuar zonën për lëvizje në tokë pa ushtarë.

Ata i njohin snajperët, të trajnuar me gjasë nga rusë, thonë se zyrtarët ukrainas po kërkojnë një shans për të hapur zjarr. Mbi 20 shokë të tyre janë pushkatuar tashmë këtë vit. Kjo zonë afër Mariupol-it është një vend i rrezikshëm për t’u vizituar nga Presidenti i një vendi, por kjo nuk e ndalon Zelensky i cili i dha CNN qasje të paprecendent në udhëtimin e tij në vijat e frontit, ku ai këmbëngul të shkojë.

“Nëse vizitoj një bazë ushtarake, djemtë në front do të dëgjojnë për këtë dhe do të mendojnë se i kam harruar,” i tha Zelensky për CNN në komente ekskluzive për dy ditë. “Ata duhet të dinë se kanë mbështetje politike.”

Zelensky, i veshur me një xhaketë dhe helmetë maskimi, duhet të vrapojë përtej tokës së hapur me sigurinë e tij presidenciale për të arritur mbulesën e hendekut.

Me trupat ruse që grumbulloheshin në anën e tyre të kufirit me Ukrainën, SHBA dhe aleatët e saj të NATO-s deklaruan mbështetje politike dhe ushtarake për Ukrainën. Zelensky i nxiti ata të forcojnë mbështetjen e tyre.

Pikë e re e vlimit në një ngërç të gjatë

Për vite, konflikti brutal në Ukrainën lindore, mes forcave qeveritare dhe separatistëve të mbështetur nga Rusia, ka qenë i mbyllur në një ngërç të tensionuar. Luftimet kryesore, të cilat kanë marrë mijëra jetë që nga viti 2014, i kanë lënë vendin një bllokimi të rëndë. Pas aneksimit të Krimesë nga Rusia në 2014, luftimet shpërthyen në rajonin fqinj të Donbas – një zonë tjetër kryesisht rusishtfolëse e Ukrainës me rebelë që kërkojnë pavarësi nga Kievi.

Por mes tensioneve në rritje me Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e tyre perëndimorë, forcat ruse janë parë përsëri në lëvizje përtej kufirit duke shkaktuar shqetësime se lufta mund të ringjallet. Ka pamje të filmuara me celular që tregojnë kolonat e blinduara ruse që drejtohen në kufirin ukrainas. Tanke dhe armë artilerie janë parë duke u transportuar me hekurudhë.

Në Moskë, Kremlini thotë se lëvizjet e trupave janë brenda Rusisë, pjesë e një stërvitje ushtarake të planifikuar dhe nuk paraqet asnjë kërcënim. Por në vijat e frontit, Presidenti ukrainas i tha CNN se një pushtim rus është një mundësi shumë reale për të cilën vendi i tij po përgatitet.

“Ata janë gati, por ne jemi gjithashtu të gatshëm sepse jemi në tokën dhe territorin tonë,” i tha ai CNN.

Ruslan Khomchak, komandant i përgjithshëm i forcave të armatosura ukrainase, i tha CNN se rreth 50,000 trupa ruse tani janë mbledhur përtej kufirit rus dhe në Krime. Përveç kësaj, ka të paktën 35,000 separatistë të mbështetur nga Rusia në zonat e mbajtura nga rebelët e Ukrainës, sipas tij.

Sekretari i Shtetit në SHBA Antony Blinken u shpreh të dielën se ka “shqetësime reale” mbi veprimet e Rusisë. Duke folur për mediat, Blinken tha se “Pyetja është,” A do të vazhdojë Rusia të veprojë në mënyrë agresive dhe të pamatur? Nëse po, Presidenti i SHBA-ve ka qenë i qartë, do të ketë kosto, do të ketë pasoja “.

CNN raportoi të Premten se SHBA po shqyrton dërgimin e anijeve luftarake në Detin e Zi në javët e ardhshme në një shfaqje të mbështetjes për Ukrainën.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments