Monday, June 14, 2021
HomeLajmeKosovaKurti për vizitën e nesërme në Bruksel: Nuk po shkoj në dialog,...

Kurti për vizitën e nesërme në Bruksel: Nuk po shkoj në dialog, është darkë tradicionale

Kryeministri Albin Kurti u është përgjigjur kritikave të opozitës së po shkon në Bruksel për dialog me Serbinë, pa kërkuar falje kjo e fundit siç kishte thënë para se të vinte në pushtet.

“Darka në Bruksel nuk është dialog me Serbinë por është darkë tradicionale”, tha ai.

Kurti po ashtu tha se imazhi i Kosovës në jashtë është i keq.

“Imazhi nuk është kriter teknik por është bërë problem.Ne aplikojmë për anëtarësim në BE ata na japin statusin e vendit kandidat, iamzhdi i vendit tonë është i dobët për shkk të gjeturave qe po na përsëriten në raportin e progresit dhe do të punojmë që mos të ketë asi të gjetura”, shtoi Kurti.

Kësaj iu përgjigj shefi i Grupit Parlamentar të PDK-së, Abelard Tahiri.

Ai i kërkoi Kurtit shkarko Liburn Aliun pasi meqë imazhi i vendit është i dëmtuar

Ndërsa për dialogun i tha se është turp për Kurtin të shkojë në dialog. përderisa Serbia nuk e ka zbuluar të vërtetën e të pagjeturve

“Pse po shkon, mos shko pa kërkuar falje. Është turp për ty sepse Serbia ende nuk e zbulu të vërtetrn rreth të pagjeturve dhe ende nuk ka këkruar falje dhe ju sot keni ardh me fontan dëshirash”, tha Tahiri.

Kujtojmë se liderët e gjashtë vendeve të Ballkanit Perëndimor do të takohen të martën (18 maj) në Bruksel në darkën tradicionale që e organizon shefi i diplomacisë së BE-së.

Këtë traditë e nisi ish-shefja e diplomacisë evropiane, Federica Mogherini, me idenë që të mbledhë liderët nga rajoni në mënyrë që në një atmosferë më pak formale të diskutohet situata në rajon dhe marrëdhëniet me BE-në.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments