Saturday, June 19, 2021
HomeLajmeKosova“Kosova është gati”, MPJ kërkon veprime nga SHBA dhe BE kundër Rusisë...

“Kosova është gati”, MPJ kërkon veprime nga SHBA dhe BE kundër Rusisë pas arrestimit të gazetarit bjellorus

Ministria e Punëve të Jashtme së Kosovës, ka kërkuar nga NATO, SHBA’ja dhe BE’ja që të ndërmarrë veprime pas arrestimit të gazetarit Bjellorus, Roman Protasevich, nga pushteti i vendit repsektiv.

MPJ, nëpërmjet një postimi në llogarinë zyrtare në ‘Tëitter’, ka parashtruar këtë kërkesë, duke argumantuar se Putini po bëhet çdoherë e më shumë agresiv në vendet perëndimore.

“Putini po bëhet më agresiv, duke shfrytëzuar dobësimin e Perëndimit. Pa aprovimin e Putinit, nuk do kishte sulme të Bjellorusisë ndaj aeroplanit…”, është thënë ndër të tjera në postim.

Tutje, në postimin e MPJ’së është përmendur edhe armatimi që ka siguruar Serbia së fundmi nga Rusia.

“[Pa Putinin], nuk do kishte kërcënime nga Vuçiqi, e as 30 tanka të reja për Serbinë. NATO, SHBA’ja dhe BE’ja duhet të ndërmarrin veprime që të mbrojnë miqtë e tyre. Kosova qëndron gati”, përfundon postimi.

Reagimi i Ministrisë së Punëve të Jashtme të Kosovës vjen pas arrestimit të gazetarit bjellorus, Roman Protasevich, nga pushteti bjellorus gjatë ditës së djeshme.

Një aeroplan që po vinte nga Athina, e cila po barte në mesin e pasagjerëve edhe gazetarin Protasevich, u detyrua nga autoritetet bjelloruse që të ateronte në territorin e tyre, në mënyrë që më pas të arrestohej disidenti Prostasevich.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments