Saturday, June 12, 2021
HomeLajmeGazetat zvicerane për dy tone kokain ne Kosovë dhe drogen ne Shqipëri....

Gazetat zvicerane për dy tone kokain ne Kosovë dhe drogen ne Shqipëri. Blick: Per një vit 10 tone droge nga Shqiperia drejt Zvicres dhe Evropës

Berne, 17 maj -“Zbulimi i mega kokainës në Kosovë – me vlerë 6 miliardë euro” (Mega-Kokain-Fund im Kosovo – 6 Milliarden Euro wert) me kete titull gazeta prestigjioze zvicerane Blick sot ka shkruar mbi rekordin e droges së kapur ne Kosovë prej dy tones me vlere prej 6 miliard euro. “Per një vit 10 tone droge nga Shqiperia drejt Zvicres dhe Evropës..” kane shkruar sot mediat helvetike duke ju referuar gazetes zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

“Sekuestrimi i sasisë së madhe i lendeve narkotike dje ne Kosovë duke kapur mbi 2.2 tonë droge (kokainë) ka bere jehone me mediat zvicerane…” kane shjrkua sot mediat zvicerane. Sikur gazeta prestigjioze Blick dhe te tjerat duke ju referuar gazetes zvicerane ne shqip Le canton27.ch kane shkruar se nje pjese e droges kishte per destinacion edhe Zvicren dhe vendet tjera evriopane. (Drogenfahnder konnten im Kosovo 2,2 Tonnen Kokain sicherstellen. Wert der Drogen: unfassbare 6 Milliarden Euro, umgerechnet 6,5 Milliarden Franken. Teile davon waren für Europa und auch für die Schweiz bestimmt, das berichtet das albanische Portal in der Schweiz «Le Canton 27»)

Blick: Brenda nje viti kapen mbi 10 tone droge nga Shqiperia dhe Kosova

Po ashtu shtypi zviceran ka shkruar se operaconi ne fjalë eshte kryee në bashkëpunim me policinë shqiptare, kosovare dhe atë italiane. Ndërkohë lajmin ende nuk e konfirmua nga Tirana zyrtare, qe viteve te fundit ne mediat perendmore Shqiperine e quajne si “Kolumbi e Evropës” (“So wird unter anderem Albanien als Umschlagplatz für Kokain genutzt und soll gar als «Kolumbien Europas» bezeichnet werden. Kein Wunder: Innert eines Jahres wurden über 10 Tonnen an Drogen aus Albanien und dem Kosovo sichergestellt.”)

Kjo është hera e tretë që nga porti i Durrësit kapet një sasi e madhe me kokainë. Do përkuitjuar para shtate muajsh (03 nentor 2020) po ashtu nje sasi prej afro 2 tonë marihuanë është kapur nga Policia malazezë në Podgorice, një kamion që kishte hyrë nga Shqipëria dhe drejtohej nga një shqiptar. Ndresa droga tjeter prej 2.5 tonë qe vinte nga Shqipëria u kapen (10 shkurt 2021) po ashtu në Mal të Zi nga nje “Megaoperacion” duke arrestuar 24 persona. Do përkutjuar se ne tetorin e vitit te kaluar policia hungareze gjen 23 kg drogë në thesin me speca në nje autobus qe vinte nga Kosova që kishte për per destinacion po ashtu Zvicrën.

Sipas gazetes zvicerane Le Canton27.ch “Sekuestrimi i mbi 2.2 tonë dorge (kokainë) me vlere prej 6 miliardë euro eshte rekord,  sukses ky historik i policise kosovare qe drejtohet aktualishte nga Qeveria Kurti…”

Shtrohet pyetja, a thua sa droge tjeter kane kaluar keto vitet e fundit ne Kosovë ne kohen e qeverive tjera, te cilat Albin Kurti i akuzonte se shteti eshte kapur nga mafia politike te ciles i prijne krimin te organizuar…

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments