Monday, April 19, 2021
HomeSport“French Open” shtyhet për një javë

“French Open” shtyhet për një javë

“French Open” është shtyrë për një javë dhe do zhvillohet nga 30 maj në 13 qershor, ngase për vitin e dytë radhazi është ndikuar nga pandemia e COVID-19.

 

Franca, që ka valën e tretë të COVID-19, të shtunën hyri sërish në mbyllje që mund të zgjat më shumë se një vit. Dyqanet dhe shkollat janë mbyllur, transmeton lajmi.net.

Organizatorët kanë thënë se shpresojnë që në datat e reja të lejohen spektatorët të marrin pjesë në mënyrë të sigurt. Mbyllja pritet të përfundojë në mesin e majit, duke i dhënë kohë prej dy javë turnamenteve zyrtare të përgatiten për ngjarjen “Grand Slam”.

“Çdo javë është e rëndësishme dhe mund të bëj ndryshimin”, tha organizatori i “French Open” në komunikatë.

Po ashtu, presidenti i Federatës së Tenisit, Gilles Moretton gjithashtu sugjeroi që tifozët do lejohen të jenë të pranishëm në ngjarje.

“Për tifozët, lojtarët dhe atmosferën. Prezenca e spektatorëve është vitale për turnamentin tonë”, deklaroi ai.

Në fund të fundit gjithashtu ndihmoi që disa lojtarë të lartë evropianë, duke përfshirë ish numrin 1 të botës Rafael Nadal, të kapërcejnë Open United States, i cili u zhvillua në fillim të shtatorit.

Lojtarët kishin pak kohë për t’u rikuperuar nga një ngjarje Grand Slam e luajtur në një kopsht të fortë dhe për t’u përgatitur për një në argjilë.

Lëvizja dha shpërblimin për Nadal, i cili fitoi një titull rekord të 13-të French Open në një për meshkuj në tetor. Organizatorët kufizuan turmat në vetëm 1000 spektatorë çdo ditë.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments