Monday, September 27, 2021
HomeBotaFauci jep alarmin: “Delta “po grin” rajonet e pavaksinuara

Fauci jep alarmin: “Delta “po grin” rajonet e pavaksinuara

Eksperti më i lartë amerikan i sëmundjeve infektive, doktor Anthony Fauci, dha një alarm të ri lidhur me rritjen e rasteve të koronavirusit në vend, veçanërisht në ato rajone ku njerëzit kanë refuzuar të vaksinohen ndërsa varianti “Delta” po përhapet me shpejtësi.

“Po shkojmë në drejtimin e gabuar”, tha ai për CNN.

“Pesëdhjetë përqind e vendit nuk është vaksinuar. Ky fakt përbën problem. Ne po e vëmë veten në rrezik”, shtoi këshilltari i lartë mjekësor i Presidentit Joe Biden. 

Në Shtetet e Bashkuara, shtrimet në spital dhe vdekjet janë shumë poshtë shifrave kulmore të arritura dimrin e kaluar.

Por numri i infeksioneve të reja është rritur ndjeshëm në disa pjesë të vendit ku skepticizmi për nevojën e vaksinimit, siguria e vaksinave dhe rezistenca ndaj sugjerimeve të qeverisë për t’u imunizuar mbeten një pengesë e fuqishme.

Qeveria thotë se deri tani mbi se 162 milionë amerikanë janë vaksinuar plotësisht, ose 49% e popullsisë së vendit – gati 60% e të rriturve.

Megjithatë sondazhet kanë treguar se rreth 80% e amerikanëve të pavaksinuar thonë se nuk do të vaksinohen duke mos marrë parasysh paralajmërimet që po bëjnë zyrtarët.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments