Tuesday, May 11, 2021
HomeLajmeKosovaCOVID-19: Shtetet që i mirëpresin turistët e huaj

COVID-19: Shtetet që i mirëpresin turistët e huaj

Ka pasur më shumë se 142 milionë raste Covid-19 në gjithë botën dhe procesi i vaksinimeve ka qenë shumë më i qetë në disa vende se të tjerët. Kjo pandemi nuk ka mbaruar ende, edhe pse shumë prej nesh tani po mundohen për të bërë plane për të udhëtuar ose për t’u ribashkuar me të dashurit.

 

Në fund, ju takon juve të vendosni nëse udhëtimi në destinacione ndërkombëtare është një ide e mirë. Rreziqet shëndetësore janë të dukshme. Variantet e virusit janë shfaqur. Kombet mund të ndryshojnë rregullat e tyre në çdo kohë. Juve mund t’u duhet t’i përmbaheni orarit të ndalimit të rreptë dhe mandateve të masave. Shkeljet mund të përfshijnë gjoba të mëdha dhe madje edhe burg. Shërbimet shëndetësore lokale mund të jenë nën tension, transmeton SCAN.

Nëse doni kontribut të ekspertëve në vendimin tuaj, Departamenti i Shtetit i SHBA-së dhe Qendrat e SHBA-së për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve ofrojnë vlerësime të rrezikut Covid-19 sipas vendeve.

Mbani në mend se jo vetëm që duhet t’i kushtoni vëmendje udhëzimeve në lidhje me vendet që dëshironi të vizitoni ose tranzitoni, vendi juaj i nisjes mund të ketë testimin e Covid ose karantinën e detyrueshme të hotelit që do të duhet të ndërmerrni gjatë kthimit. Ndërkohë, udhëzimi i ri CDC thotë se njerëzit e vaksinuar plotësisht mund të udhëtojnë me rrezik të ulët për veten e tyre, por ende rekomandon kundër tij për shkak të rritjes së numrit të rasteve të koronavirusit.

Ajo që vijon është një listë alfabetike e vendeve dhe territoreve ku është ende e mundur që shumica e mbajtësve të pasaportave ndërkombëtare të shkojnë për pushime:

E vendosur në detin Adriatik, Shqipëria mbetet e hapur. Ndërsa nuk ka kërkesa për provë Covid-19 ose karantinë për të hyrë, prisni një shqyrtim shëndetësor.

Vendet:

Shqipëria

Anguila

Antigua dhe Barbuda

Armenia

Aruba

Bahamas

Barbados

Belize

Bermuda

Bolivia

Bosnja e Hercegovina

Botsvana

Brazil

Ishujt anglez Virgin

Kolumbi

Kostarika

Bregu i Fildishtë

Kroaci

Karaibet lindore

Republika Dominikane

Dubai

Ishujt holandez të Karaibeve

Ekuador

Egjipt

Etiopi

Gjeorgji

Gana

Grënade

Guatemala

Honduras

Islanda

Xhamajka

Kenia

Maldive

Meksika

Mali i Zi

Marok

Namibia

Nepal

Nikaragua

Maqedonia e Veriut

Panama

Peru

Ruanda

Serbia

Sejshel

Afrika Jugut

Koreja Jugut

Sri Lanka

Kits dhe Nevis

Lucia

Vincent dhe Grenadine

Tanzania

Tailanda

Tunizi

Turqia

Turks dhe caicos

Uganda

Emiratet e Bashkuara Arabe

Zambia

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments